Protein Tozu Spordan Önce Mi Sonra Mı Kullanılmalıdır?

Protein tozunu spordan önce de sonra da kullanabilirsiniz. Protein takviyeleri her iki durumda da vücudunuza yarar sağlar. Fakat eğer tek şansım olsaydı, ben spor öncesini seçerdim. Spor sonrası protein tozu kullanımı yıllardır daha etkili olarak bilinse de, yapılan yeni araştırmalar ışığında, spordan önce sindirilen protein ve amino asitlerin çok daha yararlı olabileceği ortaya çıkmıştır.

Spordan önce protein tozu

Spordan önce tüketilen protein tozu, özellikle de dallı zincirli amino asitler (BCAAs), spor esnasında kaslarınızın ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamak için en iyi yollardan biridir. Dallı zincirli amino asitler karaciğerde bir işleme uğramadıklarından, emilim sonrasında direkt olarak kan dolaşımınıza karışır ve kas hücrelerinize giderler. Egzersiz kaslardaki BCAA’ların yıkımına ve oksidasyonuna neden olduğundan, spor öncesi protein tozu tüketmek çok önemlidir. Spordan önce protein tozu tüketmek aynı zamanda protein sentezinin egzersizden sonra değil, egzersiz esnasında başlamasına olanak sağlar. Bunun yanı sıra egzersiz sırasında kaslarınıza amino asit takviyesi yapılmış olur. Yapılan bir çalışmaya göre, spor öncesi tüketilen bir kepçe whey protein tozunun, ilerleyen 24 saat boyunca kalori yakımını hızlandırdığı ortaya konmuştur.

Protein Tozu Spordan Önce Mi Sonra Mı Kullanılmalıdır?

Spor Sonrası Protein Tüketilmeli Midir?

Sert bir egzersiz uyguladığınızda, kaslarınız sürekli olarak katabolizmaya uğrar ve lifleri parçalanmaya ve hasar görmeye başlar. Kas protein sentezi olarak adlandırılan, bu lifleri onarma ve yeniden inşa etme süreci, sağlıklı iyileşmeyi ve kas büyümesini teşvik etmek için proteinlerden gelen amino asitleri kullanır. Herhangi bir besleyici protein kaynağı süreci kolaylaştıracak olsa da, spor sonrası kullanılan protein tozlarının birkaç ekstra avantajı bulunmaktadır. Protein tozu izole edilmiş bir besin kaynağıdır, bu nedenle nispeten az kalori verirken çok fazla besin sağlar. Egzersiz sonrasında, vücudunuz iyileşmek için beslenme ihtiyacı duyar. En iyi sonucu almak için, protein tozunuzun içine çeşitli karbonhidratlar karıştırabilir ya da tozu muz gibi besin değeri yüksek bir yiyecekle birleştirebilirsiniz.

Piyasadaki çoğu protein tozu, peynir altı suyu (whey) protein konsantresi veya peyniraltı suyu protein izolatını birincil bileşen olarak içerir. Whey, "hızlı etkili" bir proteindir, bu nedenle çoğu insan tarafından kolaylıkla sindirilebilir. Whey proteini, egzersiz sonrası tüketilen protein tozları söz konusu olduğunda da birincil bir seçimdir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.