Protein Tozu Sivilce Yapar Mı?

Kas geliştirirken whey protein tozu kullanıyorsun. Anlıyorum! Ben de kullandım. Muhtemelen sivilcelerle boğuşuyor ve merak ediyorsundur, "whey protein tozu sivilceye neden olabilir mi?" Ve cevap evet, olabiliyor! En azından sivilce oluşumuna kesinlikle katkıda bulunuyor. Peki bunun sebebi ne?

Bunu kısa tutacağım. Whey proteini, inek sütünün iki ana proteininden biridir (diğeri kazein). Whey proteini tozu, peynir yapımının yan ürünü olan peynir suyundan yapılır. Çoğu peynirin ilk süzüldüğü kısımda alınmış, neredeyse neon sarımsı bir sıvıdır Diğer bir deyişle, whey bir süt ürünüdür ve bu aslında neden sivilce yaptığının asıl cevabıdır. Whey protein tozu, çeşitli nedenlerden dolayı sivilceye neden olur. Bunlardan ilki, IGF-1 (insülin benzeri büyüme faktörü 1) isimli bir hormon içermesidir. Bu hormon bebek ineklerin, annelerinin sütünü içerken büyümelerini sağlayan hormondur.

Protein Tozu Sivilce Yapar Mı?

Protein Tozu Sivilceye Neden Olur Mu?

İnsanlar da IGF-1'i üretirler. Emzirilken annenizin sütünden ve içtiğiniz her bir bardak süt ile (veya whey protein tozu kullandığınızda) vücudunuza bir miktar IGF-1 alırsınız. IGF-1 bebek ineklerin hızlı bir şekilde büyümesine ve aynı zamanda insanların da daha hızlı kas geliştirmesine olanak sağlar; bu da whey protein tozunun kas geliştirme için çok yaygın bir şekilde kullanılmasının bir nedenidir (tek seferde 50 gram protein alımını kolaylaştırması dışında ). IGF-1 normalde vücudunuz tarafından düzenlenir ve hormonların atılmamasını sağlayan (ve sivilce gibi sorunlara neden olmamasına) son derece karmaşık kontrol ve denge sistemlerine sahiptir. Fakat eğer direkt olarak IGF-1 alırsanız, karışıma yabancı IGF-1'i ekliyorsunuz demektir. (Sivilce, popüler inancın aksine hormonal bir hastalıktır.) Bu nedenle whey protein tozundan direkt IGF-1 alımı ile ilgili ciddi bir problem bulunmaktadır.

Whey protein tozu tüketimi sivilce oluşumuna nasıl katkıda bulunur:
IGF-1 cildinizin fazla yağ üretmesini sağlar. Aynı zamanda, cildinizdeki hücrelerin çok hızlı üremelerine neden olur (bu nedenle gözenekleriniz ölü cilt hücreleriyle tıkanır). Normalde dışarı atılabilecek (kompleks bir sinyal mekanizması yoluyla) ölü cilt hücrelerini gözeneklerinizin içinde tutarak gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Bu sorunlara ek olarak, whey protein tozu iki kere pastörize edildiğinden, proteinler denatüre olur ve vücudunuz için sindirimi zor olan kompleks protein + şeker çapraz bağları oluşur. Gluten (bağırsak astarına zarar vererek gıda parçacıklarının geçişini mümkün kılan bir madde) de tüketiyorsanız, bu büyük yabancı moleküller kan dolaşımına geçer ve cildinizde inflamatuvar hasarlar meydana getirirler (örneğin kızarıklık ve şişme ve sivilce).

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.