Protein Tozu Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Protein tozunun birçok farklı formu bulunmaktadır. En yaygın üç protein tozu, whey, soya ve kazein proteininden üretilenlerdir. New York Eyalet Üniversitesi egzersiz ve beslenme bilimleri bölümünde doçent olan Peter Horvath, "Whey proteini çok sık kullanılan, suda çözünen bir süt proteinidir ve eksiksiz bir protein olduğundan birçok avantaja sahiptir" diyor (eksiksiz proteinler, insanların beslenme ihtiyaçları için gerekli amino asitlerin dokuzunu da içerirler). Veganlar ise genelde soya proteininden yapılan protein tozlarını tercih etmektedirler. Peki protein tozu kullanımı nasıl olmalıdır?

Protein Tozu Kullanmak

Protein tozu kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle ne tür durumlarda protein tozu kullanımına ihtiyaç duyarız onu konuşalım.
Büyürken: Bir gencin egzersiz için daha fazla proteine ihtiyacı vardır, çünkü vücudu hala büyümekte ve genel olarak daha fazla protein kullanmaktadır.
Yeni bir egzersiz programına başlarken: Egzersiz programınız sizin için daha yeni ise, normalde olduğundan daha fazla proteine ihtiyacınız vardır.
Egzersiz programınızı yoğunlaştırırken: Normalde haftada birkaç kez bir saat egzersiz yapıyorsanız, ancak bu programın şiddetini arttırmaya karar verdiyseniz, vücudunuzun daha fazla protein ihtiyacı olacaktır.
Sakatlık sonrası iyileşme döneminde: Spor yaralanmalarına sahip sporcular sık sık iyileşmelerine yardımcı olması için daha fazla proteine ihtiyaç duyarlar.
Vegan ya da vejetaryenseniz: Vegan ve vejetaryen yaşam tarzını seçenler, et, tavuk ve balık, bazen de süt ve yumurta gibi protein bakımından çok zengin besin maddelerinden mahrum olduklarından, bitkisel kaynaklı protein tozu kullanımına ihtiyaç duyarlar.

Protein Tozu Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Protein tozu, genelde bir shaker içerisinde sulandırılarak içilir. Fakat bu ürünü başka besin maddeleri ile karıştırarak da kullanabilirsiniz. Bir başka önemli faktör ise, protein tozu kullanımının zamanlamasıdır. Ürünü egzersizden sonra 30 ila 45 dakika içerisinde tüketmek çok önemlidir. Bu şekilde kaslarınızın iyileşme sürecini hızlandırır ve yeni kas hücrelerinin oluşumunu desteklemiş olursunuz.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.