Proteinler Nelerde Bulunur?

Protein insan vücudundaki her hücrede yer alan önemli bir yapıtaşıdır. Vücutta sudan sonra en bol miktarda bulunan maddedir. Bu protein vücudunuza aldığınız besinsel proteinler kullanılarak üretilir. Birçok hayati süreçte kullanılır ve bu nedenle sürekli yenilenmesi gerekir. Yenilenme süreci ise protein içeren gıdalar düzenli olarak tüketilerek gerçekleştirilir. Protein kırmızı etten beyaz ete, deniz ürünlerinden bitkilere, baklagillerden kabuklu yemişlere birçok besin maddesinin içinde yer alır. En fazla protein içeren gıdalardan bazıları şunlardır: Kırmızı et: Sığır, domuz ve kuzu eti size protein patlaması yaşatabilir ancak yağlı kısımları damar tıkanıklığı ve yüksek kolesterole neden olabilir. Kırmızı et tüketirken, sığır filetosu, bonfile ve kemiksiz but gibi yağ oranı %5 ya da daha düşük çeşitleri tercih edin.

Beyaz et ve yumurta: Derisiz tavuk göğsü ve hindi pirzola gibi yağsız kısımları tercih etmelisiniz. 300 gram tavuk göğsünde 69 gram protein bulunur. Aynı şekilde 1 yumurta, 6 gram protein içerir. Deniz mahsülleri: Mükemmel bir protein kaynağı olmasının yanı sıra, deniz mahsüllerinin doymuş yağ oranı düşüktür. Aynı zamanda bu besinler, kalbinizi koruyan maddeler olan omega 3 yağ asitleri bakımından çok zenginlerdir.

Proteinler Nelerde Bulunur? Protein İçeren Besinler

Protein Nedir Ve Nelerde Bulunur?

Süt ürünleri: Süt ürünlerinde daha çok kas yapımında kullanılan proteinler bulunur. Bu besin maddeleri aynı zamanda kan basıncını düşürmede ve şeker hastalığı riskini azaltmada da önemli bir rol oynarlar.
Soya: Bir fincan pişmiş soya fasülyesi (29 gram protein), 100 gram biftekten daha fazla protein içermektedir.
Sebze ve baklagiller: Sebze ve baklagiller, fincan başına 15 grama kadar proteine sahip olabilir
Protein içecekleri: En iyisi, proteini her zaman yiyeceklerden elde etmektir. Fakat beslenme düzeniniz almanız gereken proteini sağlamıyorsa, protein içecekleri ve tozları size yardımcı olabilir.
Kabuklu yemişler ve tohumlar: 14 gram kabak veya ayçiçeği çekirdeğinden (1 çorba kaşığı), yemişlerden (12 badem, 24 fıstık, 7 ceviz) veya 2 çorba kaşığı fıstık ezmesinden 8 gram protein elde edersiniz.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.