Protein İçermeyen Yiyecekler Nelerdir?

Vücudunuz fonksiyonlarını düzenli biçimde devam ettirebilmek için proteine ihtiyaç duyar. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'ne göre, yetişkin kadınların her gün yaklaşık 46 gram proteine ihtiyacı varken bu rakam erkekler için 56 gram civarındadır. Bununla birlikte, otoriteler aşırı miktarda protein tüketiminin kilo artışı, dehidrasyon ve kalsiyum kaybına neden olabileceğini söylemektedirler. Çok fazla protein tüketmekten endişeleniyorsanız, sizin için protein içermeyen yiyeceklerin bir listesini hazırladık.

• Meyveler:
Çoğu meyve, ya hiç protein içermez ya da ihmal edilebilir bir miktara sahiptir. Örneğin bütün bir kivi meyvesi 0.8 gram protein içerir. Bir bütün çiğ armut 0.6 gram içerirken, bir fincan çiğ ananasta 0.8 gram protein vardır. Meyve pestilleri, kurutulmuş meyveler ve meyve suları da protein bakımından zengin değildirler. Örneğin, bir fincan elma suyu, 0.25 gram protein içerirken, kızılcık suyunda hiç protein bulunmaz. Bununla birlikte, kuru meyve ve meyve suyunun şeker içeriğini göz önünde bulundurun; zira çok fazla şeker, proteinden daha büyük sağlık problemlerine yol açabilir.

Protein İçermeyen Yiyecekler Nelerdir? Beslenme Rehberi

Protein Olmayan Yiyecekler Nelerdir?

• Sebzeler:
Diyetinize daha fazla sebze eklemek, daha fazla lif ve potasyum elde etmek açısından iyi bir yoldur ve çoğu sebze çok az miktarda protein içerir. Bir adet kereviz sapı 0.28 gram protein içerirken, bir bütün havuçta sadece 0.67 gram protein vardır. Bu rakamlar marul ve avokado için sırasıyla 0.5 gram ve 0.56 gramdır. Aysberg, su yosunu, sarımsak, pancar, soğan ve jalapeno biberi de, çok az protein içeren sebzeler listesinde üst sıralarda yer alan yiyeceklerdir.

• Soslar ve çeşniler:
Salata sosları, yemeklik yağlar, margarin, sirke ve tuz, hiç protein içermeyen sos ve çeşnilere verilebilecek örneklerdendir. Akçaağaç şurubu da hiç protein içermez. Bir çorba kaşığı acı sosta sadece 0.02 gram protein bulunur. Kara turp, turşu aroması, ketçap, barbekü sosu ve tereyağı gibi besinler ise çok az miktarda protein içerirler.

• Diğer protein olmayan yiyecekler:
Çoğu şekerle tatlandırılmış içecek (örneğin, soda ve meyve aromalı içecekler) hiç protein içermez, ancak, bu tarz ürünler yine de sağlıklı seçimler değillerdir. Kahve, çay ve alkollü içecekler de iyi birer protein kaynağı değillerdir. Bunların yanı sıra çoğu baharat, örneğin sarımsak tozu ve maydanoz, porsiyon başına 0,5 gramdan daha düşük protein içerir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.