Protein İçeren Meyveler Hangileridir?

Meyveler, sebze, fasulye ve diğer yüksek proteinli gıdalardan daha az proteine sahip olsalar da, iyi bir protein kaynağı olabilirler. Meyvelerden istediğiniz tüm gerekli amino asitleri aldığınızdan emin olmak için, eksiksiz protein hesap makinesini kullanabilirsiniz. En yüksek protein/kalori oranına sahip olan meyvelerin listesi aşağıda yer almaktadır. Listede, en yüksekten en düşüğe doğru sıralanmış, en çok protein içeren meyveler vardır. Meyveler genel olarak protein zenginlikleri ile tanınmazlar fakat, günlük protein alımını tamamlamanıza yardımcı olma konusunda diğerler besinlerden daha yararlı olan meyve çeşitleri de bulunur. Meyve tükettiğinizde, nispeten düşük protein miktarına rağmen, proteinin yanı sıra, önemli vitamin ve mineralleri de tüketmiş olacaksınız. Bu vitaminlerin çoğu, vücudunuzda güçlü birer antioksidan görevi görerek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve her gün üretilen serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olurlar.

En Yüksek Oranda Protein İçeren Meyveler Hangileridir?

Hangi Meyvede Protein Var?

Protein içeren bazı meyveler içerdikleri protein miktarlarıyla beraber aşağıdaki listede verilmiştir:
• Kuru kayısı (3.4 gram): Kayısı listede bir numarada yer alıyor ancak taze kayısı kurutulmuşu kadar yüksek miktarda protein içermediği için tüketirken kuru kayısı tercih etmeniz öneriliyor.
• Kuru üzüm (3.1 gram): Kuru üzüm listede ikinci sırada yer alıyor ve taze üzüme oranla çok daha fazla protein içeriyor. Bu meyve günlük hayatta, hamurişlerinde ve atıştırmalıkların içerisinde sıklıkla karşımıza çıkabiliyor.
• Guava (2.6 gram): Guava diğer meyvelere oranla daha fazla protein içermesinin yanı sıra, aynı zamanda likopen isimli önemli bir antioksidan içerdiğinden listede üçüncü sırada yerini alıyor.
• Hurma (2.4 gram): Hurma çok önemli bir protein kaynağı olmasıyla beraber, günlük protein ihtiyacınızın yaklaşık %5’ini karşılayabilir..
• Kuru erik (2.2 gram): Kuru erik lif bakımından zenginliği ile ünlü bir meyve olsa da, bir meyve için oldukça yüksek miktarda protein içeriyor. Gün içerisinde birkaç kuru erik tüketmek vücut sağlığı için her zaman yararlı, fakat, diğer kuru meyveler gibi yüksek bir şeker oranına sahip olduğundan miktarı fazla abartmamak gerekiyor.
• Avokado (2 gram): Avokadoyu protein içeriği zengin meyveler listesinde bulmanız şaşırtıcı olabilir, ancak içerdiği sağlıklı yağlar ile bilinmesine rağmen, bu meyve protein bakımından da çoğu meyveden üstündür.

En çok protein içeren meyve

En çok protein içeren meyveler kuru meyvelerdir. Bunlardan en önemlileri kuru kayısı, kuru üzüm, ve kuru erik olarak listelenebilir. Kuru meyvelerin yanı sıra hurma ve avokado gibi meyveler de protein bakımından çok zengindirler.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.