Protein Barın Zararları Nelerdir?

Protein barları, diyetinize protein ve bazı diğer besin maddelerini sağlayan bir besin takviyesi çeşididir. Protein barı tüketirken önemli olan bunları genel yeme alışkanlıklarınızın bir parçası olarak nasıl kullandığınızdır. Protein barlarını tercih etmeniz, yeme alışkanlıklarına, fitness hedeflerinize ve maddi koşullarınıza bağlı olarak değişebilir. Protein barları bir veya daha fazla kaynaktan izole edilmiş protein içermektedir (örneğin, süt, soya veya yumurta). Karbonhidrat, yağlar, vitaminler veya minerallerin yanı sıra bu besin öğelerinin alımını güçlendirecek başka maddeler de içerebilirler ve genellikle daha güzel bir tat için çeşitli aromalara sahiptirler. Bu takviyelerin beslenme ve genel sağlığınızı olumlu ya da olumsuz etkileyeceğini belirleyen faktörler arasında, protein kalitesinin yanı sıra, eklenen içeriklerin miktarı ve kalitesi de vardır. Çoğu üründe olduğu gibi protein barlarının da çeşitli zararları ve yan etkileri bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri şunlardır:

Protein Barın Zararları Nelerdir? Protein Bar Besin Değerleri

Protein Bar Zararlı Mıdır?

• Bazı protein barları ekstra şeker, koruyucular, yapay aromalar ve hidrojene bitkisel yağlar içerir, bu da beslenme kalitesinin düşmesine neden olur.
• Bazı protein barları vitamin ve minerallerden yoksundur ve bir öğün yerine tüketildiklerinde eksik beslenmeye sebep olurlar.
• Aşırı protein tüketimi diyare, dehidrasyon ve bulantıya neden olabilir.

Protein barları sağlığınıza iyi gelebileceği gibi fazla kalori ve yağ da içerebilirler. Tükettiğiniz protein barı porsiyon başına en az 10 gram protein içermelidir. Bir maksimum protein alım değeri olmamasının yanı sıra, bir porsiyonda en az 10 gram protein tüketmeniz günde önerilen miktar olan 50 gram proteini karşılamanıza yardımcı olur. Protein barınız en fazla 3 gram doymuş yağ içermeli ve yapısında trans yağ ya da hidrojene yağ bulunmamalıdır. İhtiyacımız olan tüm besin maddelerini doğal gıdalar yoluyla almak her zaman daha iyidir. Dengeli bir beslenme insan vücudunun ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini doğru miktarda almamızı sağlar. Supplementler ise yalnızca, kişi besin gereksinimini doğal yollarla karşılayamadığında takviye olarak kullanılmalıdırlar.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.