Protein Bar Nedir?

Protein barları, diyetinize protein ve bazı diğer besin maddelerini sağlayan bir besin takviyesi çeşididir. Protein barı tüketirken önemli olan bunları genel yeme alışkanlıklarınızın bir parçası olarak nasıl kullandığınızdır. Protein barlarını tercih etmeniz, yeme alışkanlıklarına, fitness hedeflerinize ve maddi koşullarınıza bağlı olarak değişebilir.

Protein barları bir veya daha fazla kaynaktan izole edilmiş protein içermektedir (örneğin, süt, soya veya yumurta). Karbonhidrat, yağlar, vitaminler veya minerallerin yanı sıra bu besin öğelerinin alımını güçlendirecek başka maddeler de içerebilirler ve genellikle daha güzel bir tat için çeşitli aromalara sahiptirler. Bu takviyelerin beslenme ve genel sağlığınızı olumlu ya da olumsuz etkileyeceğini belirleyen faktörler arasında, protein kalitesinin yanı sıra, eklenen içeriklerin miktarı ve kalitesi de vardır.

Diğer atıştırma barlarının aksine, protein barları yüksek bir protein konsantrasyonuna sahiptir. Protein bildiğimiz üzere kas inşa etmeye yardımcı olur. Fakat, araştırmalar aynı zamanda protein barlarının kendinizi tok hissetmenizi sağladığını ve bu nedenle aşırı yemeyi önlediğini göstermektedir.

Protein Bar Nedir? Pratik Protein Barlar Nasıl Hazırlanır?

Protein Bar Ne İşe Yarar?

Soya ya da hayvansal proteinler gibi yüksek kaliteli protein içeren protein barları, kas kütlesi oluşturup korumak, bağışıklık hücreleri ile kırmızı kan hücrelerini sentezlemek, yaraları veya hasar görmüş dokuları onarmak ve hormon ve enzimleri üretmek için vücudunuza gereken amino asitleri sağlayabilirler. Ayrıca enerji sağlamak için karbonhidrat ve yağlar ile genel sağlığınızı desteklemek için vitamin ve mineral gibi besin öğeleri de içerebilirler. Dondurma ya da başka türlü bir hazırlık gerektirmedikleri için, kullanışlı bir atıştırmalık veya küçük bir öğün yerine geçebilirler. Fitness hedeflerinize bağlı olarak, kilo vermeye çalıştığınızda, görece az kalori içeren bir protein artışı sağlayabilirlerken, aynı zamanda vücut kütlenizi arttırmak istediğinizde, normal öğün planınızı zenginleştirmek için ilave besin görevi görebilirler.

Protein barları sağlığınıza iyi gelebileceği gibi fazla kalori ve yağ da içerebilirler. Tükettiğiniz protein barı porsiyon başına en az 10 gram protein içermelidir. Bir maksimum protein alım değeri olmamasının yanı sıra, bir porsiyonda en az 10 gram protein tüketmeniz günde önerilen miktar olan 50 gram proteini karşılamanıza yardımcı olur. Protein barınız en fazla 3 gram doymuş yağ içermeli ve yapısında trans yağ ya da hidrojene yağ bulunmamalıdır.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.