Propolis

Propolis

Propolis Nedir?

Propolis arılar tarafından üretilen bitkisel kaynaklı bir maddedir. Arıların bitki ve ağaç kabuklarını çiğneyerek oluşturdukları macunumsu yapıya belirli enzimlerin eklenmesi sonucu oluşur. Arılar bu maddeyi kovanın temizliğinde ve yalıtımında kullanırlar. İnsan sağlığına da çok fazla yararlı olan propolisin 1 miligramı yaklaşık 20 miligram penisiline denk düşmektedir. Bu ürün özellikle son dönemlerde kanser tedavisine katkıda bulunabileceği yönünde araştırmalara tabi tutulmuştur. Antibiyotik olmayan propolis, ilginç bir şekilde antibiyotik etkiler sergilemektedir. Bu madde hastalıklı bölgeyi hedef olarak belirler ve küçük bir skalada çalışarak hızlı bir iyileşme süreci sağlar.

Devamını oku..

7 Ürün

sayfa başı

7 Ürün

sayfa başı

Propolis Ne İşe Yarar?

Propolis antibakteriyel ve antiviral bir maddedir. Deri hastalıklarının önlenmesi ve iyileşmesinde, diş ve dişeti ile ilgili rahatsızlıkların tedavisinde ve sindirim sistemi problemlerinin çözümünde kullanılabilmektedir. Propolis maddesinin yaraların iyileşme hızını arttırdığı düşünülmektedir. Aynı zamanda çok güçlü bir antioksidan olan propolis, dişlerde plak oluşumunu engeller, ağız içi enfeksiyonlarının ve diş eti iltihaplarının tedavisini olumlu yönde etkiler, diş iltihaplarına, diş çürüklerine ve kötü ağız kokusuna iyi gelir. Bunların yanı sıra sedef hastalığı tedavisinde de kullanılan propolis, deri enfeksiyonları ve mantar ile bakteri kaynaklı enfeksiyonların önlenmesi ile tedavisinde tavsiye edilmektedir. Soğuk algınlığının semptomatik tedavisinde de aktif rol oynayan madde, üst solunum yolları enfeksiyonlarına da iyi gelir. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek, sistem işleyişini düzenler ve hastalıklar ile savaşmaya destek olur.

Propolisin Temel Faydaları
  • Antioksidan özelliğe sahiptir.
  • Bağışıklık sistemini destekler.
  • Diş sağlığını destekler.
  • Yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.

Dikkat Olası Yan Etkiler

Propolisin hamileler ve emziren anneler üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Bu dönemlerde bu takviyenin kullanılması önerilmez. Aktif madde içeren besin takviyesine aşırı reaksiyon gösterilmesi durumunda doktorunuza danışınız.