Performans

Performans

Performans Arttırıcı Nedir

Gelişimi desteklemek için kullanılan performans arttırıcı ve dayanıklılık ürünleri antrenmn öncesi (pre workout) sırasında (intra workout) ve sonrası (post workout) dönemlerde olduğu üzere genellikle antrenman dönemi etrafındaki sürelere yoğunlaşmış zamanlarda kullanılır. Bu sayede sporcunun daha fazla ağırlık kaldırabilmesi, kaldırdığı ağırlıktan en fazla yarar sağlayabilmesi, antrenman süresini arttırması gibi faydalar elde edilmeye ve antrenmanını en verimli şekilde geçirmesi sağlanmaya çalışılır. Bu nedenle kullanılan performans arttırıcıların çoğunda antrenman öncesi ya da sonrası olsun bazı ortak etken maddeler görmemiz mümkündür.

Devamını oku..

Gösterilen 1 - 20 / Toplam : 59

sayfa başı

Sayfa :
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Gösterilen 1 - 20 / Toplam : 59

sayfa başı

Sayfa :
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Performans Arttırıcı Nasıl Çalışır?

Uyarıcı etkileri bulunan tamamlayıcı maddelerin kullanımı basit ve pratik bir enerji kaynağı elde etmenizi sağlar. Bu tür tamamlayıcılar merkezi sinir sistemine uyarıcı bir etki yollayarak modu düzenleyip yorgunluk belirtilerini en aza indirirler. Bu yolla kişinin daha sağlıklı hissetmesini sağlarlar. Bu maddelerin canlandırıcı ve enerji sağlayıcı özellikleri tetikte olma durumunu arttırırken konsantrasyonu geliştirir ve entelektüel performansta bir artışa neden olurlar.

Antrenman öncesi kullanılan tamamlayıcılar tarzındaki enerji uyarıcıları sporcuların fiziksel performanslarına, motivasyonlarına ve kuvvetlerine verdikleri katkılardan dolayı önemli bir yere sahiplerdir. Yüksek seviyelerde enerji ve motivasyon sporcularındayanıklılığın artmasını sağlarken normalden daha fazla fiziksel efor sarfedebilmelerine olanak tanır. Ayrıca gelişmiş bir fiziksel performans ile daha şiddetli yapılan egzersizler kas gelişimine katkıda bulunurlar.

Performans Arttırıcı Kullanımı

Bayanlar için performans arttırıcı ürünlerin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez. Performans arttırıcı ürünleri kafein, alkol, furosemit, insülin, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar, antikoagülanlar veya uyarıcı etkisi olan diğer ilaçlar (epinefrin, sinefrin, efedrin vs.) ile birlikte kullanmayınız. Alkol ve kafein tüketiminizi sınırlandırmanız ve eğer düzenli ilaç kullanıyorsanız bu maddeyi kullanmadan önce çakışma durumu olmaması için doktorunuza danışmanız önerilir.

Dikkat - Olası Yan Etkiler

  • Kardiyovasküler problemleri olan kişilerde performans arttırıcı ürünlerin kullanımı tedavi ile çakışabilir. Semptomları ağırlaştırabilir veya istenmeyen yan etkilere sebep olabilir ve bu nedenle önerilmez.
  • Bu ürünleri maddeyi uyumadan 6 saat öncesinden sonra kullanmayınız. Uyku yitimine neden olabilir.