Ornithine (Ornitin)

Ornithine (Ornitin)

Ornithine Nedir?

Ornitin üre döngüsünde önemli bir yere sahip, temel olmayan bir amino asittir. Diğer amino asitlerin sentezinde (özellikle arginin ve sitrülin) önemli bir rol oynar. Bu madde aynı zamanda karaciğerin daha sağlıklı olmasına katkıda bulunurken, kas kütlesinin oluşumuna, dayanıklılığın gelişmesine, spor performansının ideal bir hal almasına ve kasların iyileşme sürecine yardımcı olur.

Devamını oku..

1 Ürün

sayfa başı

1 Ürün

sayfa başı

Ornitin Ne İşe Yarar

Ornitin, zehirli amonyak moleküllerini vücudun dışına atarak vücudu toksinlerden arındıran bir biyokimyasal tepkime döngüsü olan üre döngüsünde önemli bir yere sahiptir. Amino asit bu şekilde, hücrelerde birikerek hasara, yaşlanmaya ve erken hücre ölümlerine neden olabilecek toksinlerin organizmadan atılmasına yardımcı olur. Detoksifikasyon vücudun hücrelerinin ve karaciğerin sağlığını koruyabilmek açısından önemli bir işlemdir.

Çok fazla protein içeren diyetler veya uzun süre besin tüketilmemesi protein hacminde bir artışa sebep olur üre üretimini tetikler. Bu nedenle bu tarz durumlarda ortinit tüketimini arttırmak gerekmektedir. Daha fazla amino asit yakıldığında daha fazla keto asidi ve amin grupları üretilir ve üre üretimi de artmış olur. Üre karaciğerde oluştuktan sonra kan dolaşımına geçer, böbreklere ulaşır ve burada idrar yoluyla dışarı atılır.

Üre döngüsündeki rolü nedeni ile ornitin vücudun azot dengesinin düzenlenmesine katkıda bulunur. Azot dengesi vücuda alınan ve vücuttan atılan azot miktarları arasındaki fark tarafından belirlenir. Pozitif bir azot dengesi, yeterli egzersiz ve kalori alımı ile birlikte kas kütlesi gelişimini destekler. Negatif bir azot dengesi ise protein tüketimi yetersiz kaldığında ortaya çıkan bir durumdur ve katabolizmaya (yani kas kütlesinin yıkımına) neden olabilir.

Bazı amino asitler anabolik hormonların ve büyüme faktörlerinin – büyüme hormonu (GH), insülin benzeri büyüme faktörü 1 (IGF-1) ve insülin- salınımını destekler. Bu maddeler kas kütlesinde bir artışa ve vücut yağ yüzdesinin azalmasına katkıda bulunurlar. Bu konuda en etkili amino asitler arginin, ornitin ve lisindir. Büyüme hormonu yüksek anabolik etkileri ile bilinir. Kas hücrelerindeki protein sentezi için yakıt niteliği taşıyan azotun taşınmasından sorumludur. Protein sentezi kas rejenerasyonu ve büyümesini desteklerken, şiddetli fiziksel egzersiz sonrası kasların iyileşme süreci açısından önemli bir faktördür. Ornitin hipofiz bezi aracılığıyla büyüme hormonunun salınımını tetiklediğinden, kasların irileşmesine , kas kuvvetinin artmasına ve atletik performansın gelişmesine katkıda bulunur.

Ornitin aynı zamanda, damar genişlemesini destekleyen ve dokulara daha fazla miktarda kan gitmesini sağlayan nitrik oksit bileşiğinin öncül maddesidir. Kas dokusuna daha fazla kan akışı olduğunda, dokulara ulaşan oksijen ve besin miktarı da artacağından üretilen enerji miktarında bir artış görülür ve laktik asit gibi hücrelere zarar veren maddelerin atılması kolaylaşır. Bu sayede yeni kas hücreleri üretilebilir, kaslar işlevlerini daha verimli bir şekilde devam ettirebilir ve iyileşme süreçleri kısalır. Artan kan akış hacminin aynı zamanda çeşitli cinsel problemlerin tedavisine de olumlu etkileri vardır.

Ornitin içeren tamamlayıcı maddelerin kullanımı spor dünyasında oldukça yaygındır. Ornitin spor performansını, iyileşme süreçlerini ve sporcuların elde ettiği sonuçları geliştiren özelliklere sahiptir. Maddenin önerilen dozajı yatmadan önce aç karnına günde 2 gramdır. Ornitin, arginin ve lisin gibi sinerjik bir şekilde çalışan diğer amino asitlerle birlikte alınırsa kişiye daha fazla yarar sağlayabilir.

Ornitinin Temel Faydaları:

 • Karaciğerin detoksifikasyonunu destekler
 • İnsülin ve büyüme hormonu salınımını tetikler
 • Nitrik oksitin öncül maddesidir
 • Damarların genişlemesini sağlar
 • Yıkımsal metabolizmanın önlenmesine yardımcı olur
 • Kas gelişimini destekler
 • Spor ve cinsellik performanslarını geliştirir
 • Kasların iyileşme sürecini hızlandırır
Dikkat - Olası Yan Etkiler
 • Bu tamamlayıcı maddenin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
 • Hassas bünyelerde karın kasılmaları, mide bulantısı ve ishal görülebilir.
 • Bu madde kan şekeri değerlerini değiştirebileceğinden şeker hastaları düzenli olarak kan şeker seviyelerini kontrol ettirmelidirler.
 • Doktorunuza danışmanız önerilir.
 • Böbrek probleminiz varsa, protein tamamlayıcılarının alımında daha fazla dikkatli olmanız gerekir. Doktorunuza danışmanız önerilir.
 • Protein tamamlayıcılarını alırken sıvı tüketimini büyük ölçüde arttırmak çok önemlidir. Her zaman yeterli miktarda su içtiğinize emin olun.