Omega 7 Ne İşe Yarar?

Çoğumuz omega 3 ve omega 6 gibi esansiyel yağ asitlerini duymuşuzdur. Ayrıca "temel" olmayan ve vücudun üretebildiği omega 9 yağ asitleri de vardır (yani onları beslenme yoluyla almak zorunda değilsiniz). İşte tüm bu yağ asitleri dışında başka bir yararlı ve temel olmayan yağ grubu da bulunmaktadır. Omega 7 yağ asitleri. Bu yazıda size omega 7 yağ asitleri ve sağlığınız hakkında bilmeniz gereken şeylerden bahsedeceğiz. Omega 7 yağ asidi sağlıklı bir trans yağdır. Trans yağlar genellikle kötü bir üne sahiptirler çünkü bazı trans yağlar hücresel inflamasyonu artırır ve arterlerin duvarlarını tahriş ederler. Fakat süt ürünlerinde bulunan omega 7 yağ asitleri, vücudunuza -diğer yağlı yiyecekleri fazla tüketmediğiniz takdirde- iltihaplanmanın üstesinden gelmesinde yardımcı olan bir trans yağdır. Yağsız gıdalarda omega 7 yağ asitleri bulunmaz. Yani yağsız süt ürünlerini tüketerek omega 7 alamazsınız. Bu yağ asidi, sadece tam sütle yapılan süt ürünleri ya da en az yüzde 2 oranında yağa sahip sütlerde bulunur. Omega 7 yağ asitleri, sıvı süt, peynir ve yoğurttan elde edilebilirler.

Süt ürünlerindeki omega-7 yağ asidi aslında kolesterolü düşürebilir. Albert Üniversitesi'ndeki bilim adamları, laboratuar farelerini 16 hafta boyunca vaccenic asit ile beslemenin, toplam kolesterol, LDL kolesterol ve trigliserit seviyelerinde düşüşe neden olduğunu bulmuşlardır. Bu elbette, bol bol peynir ve tereyağı ile beslenerek ulaşabileceğiniz bir etki değildir. Omega 7 yağ asitlerinin en iyi vejetaryen kaynağı deniz akdikenidir. Deniz akdikeni ismine rağmen, bir okyanus bitkisi değildir. Bu bitki, hem okyanus kıyıları boyunca hem de Batı Avrupa'dan Moğolistan'a kadar çöllerde yüksek tuzlu koşullarda yetişen bir bitkidir. Meyveleri, şeker içeriğini arttırmak için dondurulmuş olmadıkça yenmezler, ancak portakallardan 15 kat daha fazla C vitamini içeren müthiş bir C vitamini kaynağıdırlar. Deniz akdikeni meyveleri, hem besin takviyeleri hem de cilt bakım ürünleri yapmak için kullanılan zengin bir omega 7 kaynağıdır.

Omega 7 ne işe yarar

Omega 7 Faydaları Nelerdir?

Macadamia fındıkları da omega 7 yağ asitleri açısından zengindirler. Macadamia fındıkları, yağ yakımını kontrol eden enzimler için yapı taşları sağlayan bir omega 7 yağı olan palmitoleik asit içerirler. Palmitoleik asit takviyeleri aynı zamanda uygun birer kilo verme aracıdırlar. Çok fazla omega 7 tüketmek hoş olmayan bir yan etkiye neden olur. Omega 7 yağ asitleri, cildi yağlayan sebumda biriktiğinde, 2-noneal maddesine bozunurlar, bu da "yaşlı insan kokusu" olarak bilinen olguya neden olur. Bu kokuyu gidermek için sık yıkanmanız ve özel formüle edilmiş kozmetikler kullanmanız gerekir. Vücudunuzun çalışması için omega 7'ye ihtiyaç yoktur. Belirli omega-7'ler istenen sağlık etkilerine sahiptir. Omega 7 takviyeleri almak, cildinizde omega 7'lerin birikmesine neden olmadığınız sürece vücudunuzun sağlığı için yararlıdır. Yaşınız ne olursa olsun, omega 7 takviyeleri, özellikle kilo kaybı ve kolesterol kontrolünde size temel faydalar sağlayabilir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.