Omega 3 Nasıl İçilir?

Omega-3 balık yağı ve bazı bitkisel yağlarda bulunan, bir çoklu doymamış yağ çeşididir. Bu tip yağlar hücre büyümesi ve üretiminde önemli roller oynarken aynı zamanda beyin fonksiyonlarında da görev alırlar. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi'ne göre, omega 3 tüketiminin arttırılması kalp hastalıklarının önlenmesinde yararlı olabilmektedir. Omega 3 takviyesi kullanacaksanız, dozu ve alacağınız kaynağı iyi belirlemeniz, ve kullanım öncesi doktorunuza danışmanız önerilir. Somon, uskumru ve hamsi gibi yağlı balıklar omega-3 yağ asitleri açısından zengin besinlerdir. MedlinePlus, balık yağının yüksek trigliserit düzeylerini ve kan basıncını, ayrıca Raynaud hastalığı ve artrit semptomlarını azaltmada olumlu etkileri olabileceğini belirtmektedir. Omega 3'ü balıklardan alabilirsiniz fakat bazı balıklar yüksek düzeyde endüstriyel ve çevresel kimyasallarla kirlenmiş olabilir. Balık yağı takviyelerinin üretiminde kirli etmenler ortadan kaldırılmaktadır. Eğer sürekli yağlı balık tüketmiyorsanız, omega-3 takviyeleri bu boşluğu doldurmanıza yardımcı olabilir.

Omega 3 Nasıl İçilir?

Omega 3 Nasıl Alınır?

Bitkisel bazlı bir diyete devam ediyorsanız ve omega 3 alımınızı arttırmak istiyorsanız, keten tohumu, balık yağı için uygun bir alternatif olabilir. Keten tohumu ya da keten tohumu yağı ile takviyenin tek dezavantajı, bu besinlerin vücut tarafından verimli olarak kullanılmayan farklı tipte bir omega 3 içermeleridir. Balık yağı iki tip omega 3 içerir (eikosapentaenoik - EPA ve dokosaheksaenoik - DHA). Keten tohumu ise, kullanmadan önce EPA ve DHA'ya dönüştürülmesi gereken bir yağ asidi olan alfa-linolenik asit (ALA) içerir. Alfa linolenik asidin tümü EPA ve DHA'ya dönüştürülemeyeceği için, balık yağından alacağınız faydaları elde etmek için daha yüksek dozda keten tohumu tüketmeniz gerekir.

Harvard School of Public Health'te kardiyovasküler hastalıklar profesörü olan Dr. Frank Sacks'e göre, potansiyel faydalarından optimum düzeyde yararlanmak için her gün 500 miligram civarında omega 3 tüketmeniz gerekmektedir. Bununla birlikte, doktorlar kalp krizi geçirmiş kişiler için dozu günde 1000 miligrama (iki katına) çıkarabilir. Zaten düzenli olarak yağlı balık yiyorsanız, dozu biraz azaltmak isteyebilirsiniz, ancak omega-3 takviyesi olarak keten tohumu kullananların dozu azaltmalarına gerek yoktur. Keten tohumu takviyesinden aynı miktarda EPA ve DHA almak için balık yağına oranla altı kat daha fazla bir miktar tüketmeniz gerekir. Diyetinize yeni takviyeler eklemeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız önerilir. Standart tavsiyeden farklı bir doza ihtiyacınız olduğunu hissedebilirsiniz. Ya da omega-3 takviyesi kullanmaya ihtiyacınız olmayabilir. ABD Gıda ve İlaç İdaresi, bir takviye seçerken dikkatli olmanızı ve her zaman üreticinin güvenilirliğini ve ürünle ilgili iddiaları doğrulamanızı önermektedir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.