Omega 3 Hapı Kilo Aldırır Mı?

Balık yağı hapları, sağlığa faydaları bakımından geniş bir yelpazeye sahip olduklarından, çeşitli sağlık koşullarını tedavi etme ve önlemeye yardımcı olma potansiyeline sahiplerdir. Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık yağı haplarının, bağışıklık sistemini ve kalp sağlığını desteklediği ve enflamatuar hastalıkların tedavisinde ve iltihapla ilişkili ağrıyı azaltmada etkili oldukları bilinmektedir. Balık yağı hapları, özellikle EPA ve DHA olmak üzere zengin birer omega-3 yağ asidi kaynaklarıdır. Vücut sağlığına birçok yararı bulunan EPA ve DHA, geçmişten bugüne yoğun bilimsel incelemelerin konusu olmuşlardır. Omega-3 yağ asitleri, kalp hastalığı riskinizi azalttığı gibi, Alzheimer hastalığı, romatoid artrit, enflamatuar bağırsak hastalığı ve diğer bir dizi kronik hastalık üzerinde yararlı etkiler gösterebilmektedir. Omega-3'lerin kilo konusunda oynadıkları rol ise çok net değildir ve çoğu insan balık yağı takviyelerinin kilo alımına neden olup olmadığını merak etmektedir. EPA ve DHA, vücuttaki çeşitli metabolik süreçlerde etkili maddelerdir. Enflamatuar kimyasalları sentezleyen enzimler için diğer yağ asitleri ile rekabet ederek inflamasyonu azaltırlar. Buna ek olarak, omega-3 yağ asitleri, dokulardaki inflamasyonu aktif olarak azaltan koruyucular, resolvinler, lipoksinler ve marinlere dönüştürülebilirler. Omega-3'ler aynı zamanda trigliserit seviyenizi azaltmaya yardımcı olur, böylece karaciğer yağlanması, metabolik sendrom ve tip 2 diyabet riskini azaltırlar. Hatta, aşırı yükselmiş trigliserit seviyelerini tedavi etmek için, konsantre omega-3 esterleri içeren reçeteli ilaçlar mevcuttur.

Peki omega 3 hapları kilo aldırır mı? Amerikan Kalp Derneği, Amerikalıların günlük olarak, yağlı balıkların tüketimi ya da takviyeler yoluyla en az 500 mg omega-3 yağ asidi tüketmesini tavsiye etmektedir. 1 gr yağın metabolizması 9 kalori üretir, bu nedenle önerilen omega-3'lerin tek başına tüketilmesi günlük kalori alımına önemli bir katkı sunarak size günlük 4.5 kalori sağlar. Bununla birlikte, balık yağı takviyeleri omega-3'lere ek olarak başka yağlar da içerirler. Bir balık yağı takviyesinin bir porsiyonu, 2.5 ila 3 g toplam yağ (yani 22.5 ila 27 arasında kalori) içerebilir, bu da 2 çay kaşığı şekerden daha az bir kalori miktarına tekabül eder. Cazip etkilerinden dolayı, omega-3 yağ asitleri obezitenin tedavisinde de potansiyel kullanımları açısından incelenmiştir. Çeşitli çalışmalar balık yağı takviyeleri almanın kilo vermeye yardımcı olduğunu iddia etmişlerdir. Bununla birlikte, "The American Journal of Clinical Nutrition" Dergisinin Şubat 2011 tarihli sayısında, omega-3 yağ asitlerinin, sağlıklı bir kiloya sahip kişilerde kilo vermeye etkin olarak yardımcı olmadığı gösterilmiştir. Bu nedenle, omega-3 yağ asidi takviyelerinin kilo kaybı için yararlı olup olmadığı hala net olarak bilinmemektedir. Fakat aynı zamanda balık yağı tüketiminin kilo alımına yol açtığına dair bir kanıt da yoktur.

Omega 3 Hapları Kilo Aldırır Mı?

Balık Yağı Hapları Kilo Aldırır Mı?

Balık yağı vasıtasıyla günlük olarak en az 500 mg EPA ve DHA tüketimi, önemli sağlık faydaları ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, yapılan araştırmalar sonucu balık yağı takviyeleri ile kilo alımı arasında bir bağlantı bulunmamıştır. Hatta, çok tutarlı olmasa da, omega-3 yağ asitlerinin bazı kişilerin kilo vermesine yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Günlük toplam alım miktarınızla karşılaştırıldığında, tipik bir balık yağı takviyesinden elde edilen ekstra kaloriler önemsiz kalmaktadır.

Omega 3 hapı zararları

Yapılan araştırmalara göre, omega 3 haplarının yaygın görülen zarararı arasında, bağırsak rahatsızlığı, bulantı ve kötü tat bulunmaktadır. Omega-3 haplarının diğer zararları ise ishal, gaz, asit reflü ve mide ekşimesi, şişkinlik ve abdominal ağrıdır. Doktorlar, yan etkileri en aza indirmek için omega-3 takviyelerinin kademeli olarak artan bir dozla ve yemeklerle birlikte alınmasını önermektedir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.