Omega 3 Etkisini Ne Zaman Gösterir?

İltihabı önleyen ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltan en önemli iki omega 3 yağ asidinin (eikosapentaenoik asit - EPA ve dokosaheksaenoik asit - DHA) temel kaynağı balık yağıdır. Balık yağının etkisini göstermesi için gereken süre, genel sağlığınızdan tutun tüketilen balık yağı çeşidi ve dozuna kadar birçok faktörlere bağlıdır, ancak vücudunuzdaki omega 3 miktarı genellikle üç ay içinde optimal seviyelere ulaşır. Çok miktarda balık yağı takviyesi tüketmek yan etkilere ve ilaçlarla etkileşime neden olabilir, bu nedenle takviyeleri almadan önce doktorunuzla konuşmanız önerilir. Omega 3 yağ asitlerinin kandaki seviyeleri, balık yağı dozu ile orantılı olarak artar. American Journal of Clinical Nutrition'da (Amerikan Klinik Beslenme Dergisi) Haziran 2006'da yayınlanan bir araştırmaya göre, yüksek dozlarla, en uygun kan seviyelerine yaklaşık bir ay içinde ulaşılabilir, ancak beyin ve kalpteki seviyelerin artması daha uzun zaman alacaktır. Laboratuvar farelerinde, omega 3 düzeyleri, takviye kullanımı ile beyin, kalp ve karaciğerde üç ay sonra tam dengeye ulaşmıştır. Omega 3 takviyesi üreticileri de, çoğu insanın ürünlerden en fazla üç ay içinde yarar sağladığını bildirmektedir. Optimum EPA ve DHA seviyelerine ulaşmak ve bunu sürdürebilmek için, her gün önerilen miktarda balık yağını sürekli olarak tüketmek önemlidir.

Genel sağlığınız, balık yağının etkisini ne kadar hızlı göstereceğini etkileyebilir. EPA ve DHA oranınız düşükse, eksikliğin derecesi, seviyelerin normale ne kadar sürede geri döneceğini etkileyecektir. Hamileyseniz, tükettiğiniz omega 3 yağ asitlerinden bazıları bebeğinize gider. Balık yağının kimyasal formu da etki süresinde fark yaratır. Daha büyük araştırmalar farklı sonuçlar doğurabilir, ancak Ağustos 2011'de Lipids in Health and Disease dergisinde yayınlanan bir çalışmada, kandaki EPA ve DHA düzeylerinin, kril yağı kullanan katılımcılarda diğer formları alanlara kıyasla daha fazla arttığı bildirilmiştir.

Omega 3 etkisini ne zaman gösterir

Omega 3 Etkisini Kaç Günde Gösterir?

Tıp Enstitüsü şimdilik sadece alfa-linolenik asit (veya ALA) adı verilen bitki bazlı omega 3 formu için günlük bir alım dozu belirlemiştir. Vücudunuz ALA'nın bir kısmını EPA ve DHA'ya dönüştürebilir, fakat vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılamak için sadece ALA'ya güvenemezsiniz. Beslenme ve Diyetetik Akademisi, günde 500 miligram kombine EPA ve DHA tüketilmesini önermektedir. Amerikan Kalp Derneği tarafından da haftada iki kez 100 gram balık tüketimi tavsiye edilmiştir. Omega 3 açısından en zengin balık somondur. Diğer iyi kaynaklar arasında ise: uskumru, alabalık, sardalya, konserve hafif ton balığı ve pisi balığı vardır. Çok fazla balık yağı almak, kanama ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi yan etkilere neden olabilir. Diyabet veya ince kan tedavisi için ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza danışmadan balık yağı takviyeleri kullanmanız önerilmez. Balık yağı takviyesi kullanımı ile ilgili gaz, şişkinlik ve ishal gibi yan etkiler de rapor edilmiştir. Gün içerisinde birkaç küçük doz almak ya da zamanla salınımlı takviyeler kullanmak bu sorunları önleyebilir. Balık yağı ile takviye edilmiş yiyecekler tükettiğinizde, bu miktarı da günlük tablonuza eklemeniz gerekir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.