Olive Leaf (Zeytin Yaprağı Ekstraktı)

Olive Leaf (Zeytin Yaprağı Ekstraktı)

Zeytin Yaprağı Nedir?

Zeytin ağacı, Oleaceae familyasına ait bir bitki türüdür. Bitki yılın her mevsimi yeşil kalma özelliğine sahiptir. Bu ağacın yapraklarının sağlık alanında kullanımı uzun yıllar öncesine dayanmaktadır. Zeytin yaprağı binlerce yıl önce çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Zeytin yaprağının sağlık alanında ilk olarak kullanılması, Antik Mısır dönemine tekabül etmektedir. Mısır halkı zeytin ağacının uzun ömründen etkilenerek, zeytin yaprağını cennetin sembolü haline getirmişlerdir. Mısırda aynı zamanda firavunların mumyalanma işlemlerinde de kullanılan zeytin yaprağı, ilerleyen devirlerde ateş düşürücü olarak kullanılmasının yanı sıra sıtma hastalarının tedavisinde de önemli bir rol oynamıştır. Zeytin yaprağının içinde oleuropein isimli antioksidan madde bulunur. Bu madde zararlı mikroorganizmalara karşı çok etkili bir maddedir.

Devamını oku..

Bu kategoride ürün bulunmamaktadır.

Zeytin Yaprağı Ne İşe Yarar?

Zeytip yaprağı, modern tıpta 1995 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Cilt bakımında kullanılan kozmetik ürünlerin içerisinde yer alan zeytin yaprağı, aynı zamanda çeşitli bitkisel ilaçların yapımında da kullanılır. Doğal antibiyotik görevi gören bu bitki, aynı zamanda antimikrobiyal ve antioksidan etkilere de sahiptir. Zeytin yaprağı kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur ve kroner damar sağlığını olumlu yönde etkiler. Kolesterol seviyelerinin de düşmesine katkıda bulunan zeytin yaprağının en önemli özelliklerinden bir tanesi ise cilt ve güneş yanıklarına iyi gelmesidir. Zeytin yaprağında bulunan kalsiyum elenolate maddesi, virüs bakteri ve mantarları öldürücü özelliğe sahiptir. 2010 yılında yapılan bir araştırmanın sonucunda zeytin yaprağının tansiyon düşürücü etkileri olduğu düşünülmektedir.

Zeytin Yaprağının Temel Faydaları

  • Antioksidan özelliği bulunur.
  • Kan şekerini düzenlemede yardımcı olur.
  • Mantar enfeksiyonlarına karşı kullanılabilir.

Dikkat - Olası Yan Etkiler

Zeytin yaprağının hamileler ve emziren anneler üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Bu dönemlerde bu takviyenin kullanımının doktor gözetimde olması gerekir. Aktif madde içeren besin takviyesine aşırı reaksiyon gösterilmesi durumunda doktorunuza danışınız. Besin takviyeleri çeşit içeren sağlıklı beslenme alışkınlıklarına alternatif değildir.