Niasin (B3 Vitamini)

Niasin (B3 Vitamini)

Niasin Nedir?

Aynı zamanda vitamin B3, nikotinik asit veya nikotinamit olarak da bilinen niasin maddesi, vücudun fonksiyonlarını normal bir şekilde yerine getirebilmesi için gereken önemli enzimatik bir bileşendir. Bu vitamin makro besinlerden (karbonhidratlar ve yağlar) enerji elde etmemizi sağlar. Enerji sentezi için çok önemli bir mikro besin olan niasin, aynı zamanda sinir ve sindirim sistemlerinin de sağlıklı bir şekilde işlevlerini sürdürmelerine katkıda bulunur. Bunların yanı sıra cilt sağlığı ve zindeliğine, saçlara ve gözlere de iyi geldiği bilinmektedir.

Devamını oku..

5 Ürün

sayfa başı

5 Ürün

sayfa başı

Niasin Ne İşe Yarar

Enzimatik bir bileşen olan niasin yağ ve şekerlerin metabolizasyonunda önemli bir role sahiptir. Bu sayede hücrelerin normal bir şekilde işlevlerine devam edebilmeleri için ihtiyaç duydukları enerjiyi sağlayabilme özelliği vardır. Niasin içeren tamamlayıcı maddelerin kullanımı, madde enerji sentezini tetikleyip kilo vermenin meydana getirdiği yorgunluk hissini azaltmaya yardımcı olacağından, kilo verme açısından yararlı olabilir. B3 vitamini aynı zamanda cildin, gözlerin ve saçların canlılığı ile sağlığını olumlu yönde etkiler ve dermatit, cilt tahrişi ve akne gibi deri rahatsızlıklarının tedavisi için kullanılabilir. Yeterli miktarlarda niasin tüketimi sindirim sistemi ile bağışıklık sistemlerinin güçlenmesine katkıda bulunurken, oksidatif stres ile savaşmaya yardımcı olur. Maddenin aynı zamanda sinir sisteminin sağlığına da olumlu etkileri vardır (bilişsel fonksiyonlar ile hafızayla ilgili birimleri tetikler).

Niasin eksikliği kas zayıflığı, sindirim rahatsızlıkları (ağız, mide ve bağırsaklardaki mukus tabakasının tahrişi), iştah kaybı ve deride oluşan kızarıklıklar gibi ciddi semptomlara neden olabilir. Daha ciddi durumlarda merkezi sinir sisteminde lezyon oluşumuna neden olarak kafa karışıklığı ve yönelim bozukluğuna yol açabilir.

Yapılan çalışmalar niasinin kolesterol seviyelerini ciddi miktarda düşürdüğünü göstermiştir, fakat ürün düşük maliyetli olduğundan eczacılık endüstrisi bu tamamlayıcı maddeyi hiperkolesteremi için birleşik bir tedavi olarak ticarete dökmemiştir. Niasin yağ ve kolesterol seviyelerini düzenlemeye yardımcı olduğundan, kardiyovasküler rahatsızlıkların önlenmesi veya tedavisi için kullanılabilir.

Niasinin Temel Faydaları:

  • Enerji üretimini tetikler
  • Cildin, gözlerin ve saçların canlılığına katkıda bulunur
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Kolesterol seviyelerini düşürür
  • Kardiyovasküler sağlığı olumlu yönde etkiler
Dikkat-Olası Yan Etkileri
  • Böbrek problemleri olan kişilerde bu tamamlayıcı maddenin kullanımı tedavi ile çakışabilir, semptomları ağırlaştırabilir veya istenmeyen yan etkilere sebep olabilir ve bu nedenle önerilmez.