Nar Çekirdeği (Pomegranate Seed)

Nar Çekirdeği (Pomegranate Seed)

Nar Çekirdeği Nedir?

Nar çekirdeği özellikle Yunanistan ve Orta Doğu’da yüzyıllardır tedavi amaçla kullanılmaktadır. Fakat Avrupa’daki kullanımı yakın zamanlarda gündeme gelmiştir. Nar çekirdeği çok fonksiyonlu bir besin takviyesi olarak adlandırılabilir. Yüksek miktarlarda tannin, antisiyonin ve polifenolik bileşikler içeren nar çekirdeği çok kuvvetli bir antioksidandır. Nar çekirdeği aynı zamanda oleik ve linoleik asit içermektedir. Bunların yanı sıra, ürün bileşiminde yüksek dozda C ve B vitaminleri ile demir, potasyum, sodyum, çinko, fosfor ve magnezyum barındırmaktadır.

Devamını oku..

Bu kategoride ürün bulunmamaktadır.

Nar Çekirdeği Ne İşe Yarar?

Nar çekirdeği tüketiminin, kalın bağırsak kanseri, meme kanseri ve prostat kanseri gibi kanser türlerinin önlenmesi ve tedavisine olumlu etkileri olduğu düşünülmektedir. Çok güçlü bir antioksidan olan nar çekirdeği, vücudun kanserle savaşmasına destek olur. Serbest kökleri vücuttan uzaklaştırarak, vücudun yaşlanmasını geciktirir ve kronik hastalıkların oluşma riskini azaltır. Nar çekirdeğinin aynı zamanda antiviral etkileri de mevcuttur. Vücudun virüs kaynaklı enfeksiyonlar ile savaşmasına yardımcı olur. Nar çekirdeğinin diğer faydaları ise; kan şekerini ve kolesterolü düzenlemesi, ishali durdurması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kan basıncını ve tansiyonu düşürmesi, damar sertliğini engellemesi, kalp ve damar sağlığını koruyucu etkiler göstermesi, çok yüksek dozlarda C vitamini içermesi ve kollajen yapımına destek olması olarak sıralanabilir. Aynı zamanda bitkisel östrojen bakımından zengin olan nar çekirdeği, menapoz dönemi ile ilgili problemlerin azalmasına yardımcı olur. Kozmetik değeri yüksek bir üründür.

Nar Çekirdeği'nin Temel Faydaları

  • Kuvvetli antioksidan kaynağıdır
  • Kan şekeri ve kolesterolü düzenlemeye yardımcı olur.
  • Menapoz dönemi sorunlarını hafifletir.

Dikkat - Olası Yan Etkiler

Ner çekirdeğinin hamileler ve emziren anneler üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Bu dönemlerde bu takviyenin kullanılması tavsiye edilmez. Aktif madde içeren besin takviyesine aşırı reaksiyon gösterilmesi durumunda doktorunuza danışınız. Tavsiye edilen günlük kullanım dozu aşılmamalıdır. Besin takviyeleri çeşit içeren sağlıklı beslenme alışkınlıklarına alternatif değildir.