Milano Lahanası (Savoy Cabbage)

Milano Lahanası (Savoy Cabbage)

Milano Lahanası Nedir

Milano lahanası (savoy cabbage) brassica oleracea familyasına ait bir bitki türüdür. Bir kış sebzesi olan savoy cabbage, yemek olarak tüketiminin yanı sıra sağlığa faydaları açısından da önemli bir yere sahiptir. Boyutuna göre ağır olan bu kabak türü vitamin ve mineral bakımından çok zengindir. 100 gram savoy cabbage içerisinde bulunan bazı besin değerleri; 27 kcal enerji, 6.1 gram karbonhidrat, 0.1 gram yağ, 2 gram protein, 3.1 gram diyet lifidir. Bitki aynı zamanda, riboflavin, tiamin, niasin, pantotenik asit, kolin, C vitamini, E vitamini, K vitamini, B vitaminleri gibi vitaminlerin yanı sıra, kalsiyum, demir, magnezyum, mangan, fosfor, potasyum ve çinko gibi mineraller içermektedir.

Devamını oku..

Bu kategoride ürün bulunmamaktadır.

Savoy Cabbage Ne İşe Yarar?

Diğer kabak familyaları gibi savoy cabbage da yüksek besinsel değere sahiptir. Kalori miktarı çok düşük olan bu sebze, yağ veya kolesterol içermez. Diyet lifi ve protein bakımından çok zengindir. Savoy cabbage antioksidan özelliklerinin yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirici etkilere de sahiptir. Bu özellikler sebzeyi dünyanın en sağlıklı besinlerinden biri haline getirmektedir. Yapılan çalışmalarda savoy cabbage’ın kansere karşı savaşan glikosinolatlar içerdiği ortaya konmuştur. Kanser riskini azaltan bu sebze, aynı zamanda mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Savoy cabbage yorgunluk semptomlarına iyi gelir ve vücut direncini arttırarak fiziksel performansın yükselmesini sağlar. Çeşitli araştırmalar sonucu sebzenin alerji ve astım gibi rahatsızlıklara da iyi geldiği saptanmıştır. Dikkat - Olası Yan Etkiler

Bu etken maddenin hamilelik dönemlerinde kullanımına uygun olup olmadığı hakkında yeterli araştırma yoktur. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmez. Bsein takviyeleri çeşit içeren dengeli bir diyetin alternatifi değildir.