Meyan Kökü (Licorice Root)

Meyan Kökü (Licorice Root)

Meyan Kökü Nedir?

Meyan kökü baklagiller familyasına ait, sulak ve nemli bölgelerde kendiliğinden yetişen bir bitki türüdür. Özellikle nehir kenarlarında sık rastlanır. Meyan kökünün boyu 50 cm ile 200 cm arasında değişmektedir. Çok yıllık bir bitki olan meyan kökünün yaprakları kanata benzer. Meyan kökünün çiçekleri açık mor ve pembe renklerde ve kelebek şeklinde olurlar. Meyveleri ise kırmızı renkte ve fasülye şeklindedirler. Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Akdeniz ülkeleri gibi ülkelerde yetişmektedir. Meyan kökleri söküldükten sonra yıkanıp doğranarak kurutulmaya bırakılır. Meyan kökünün etken maddeleri; glisizirin, flavon, saponin ve kumarindir.

Devamını oku..

4 Ürün

sayfa başı

4 Ürün

sayfa başı

Meyan Kökü Ne İşe Yarar?

Meyan kökü boşaltım sistemini tetikleyici etkileri ile idrar çıkışını arttırır. Aynı zamanda mide bağırsak işleyişini hızlandırarak müshil görevi görmektedir. Bağırsaklara olan etkileri ile hazımsızlık, şişkinlik ve gaz problemlerini en aza indiren meyan kökü, kadınlarda hormonal düzene katkıda bulunarak menopoz sendromlarının azalmasına yardımcı olur. Bitki aynı zamanda regl döneminde meydana gelen ağrıların şiddetini azaltıcı etkilere sahip olduğu düşünülmektedir. Meyan kökü, antiinflamatuvar etkileri sayesinde romatoid artrit gibi iltihaplı hastalıkların tedavisini olumlu yönde etki gösterebilir. Bitkinin kullanımı, yorgunluğu azaltırken aynı zamanda karaciğeri koruyucu özellikler sergiler. Antiviral özellikleri de bulunan meyan kökü, kronik yorgunluğun tedavisinde de kullanılmaktadır. Meyan kökünün göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü etkileri de bulunmaktadır. Bunların yanı sıra bitkinin tüketimi ses kısılmasına da iyi gelir.

Meyan Kökünün Temel Faydaları

  • Sindirim sistemini düzenler
  • Bağırsak işleyişini destekler.
  • Menapozun olumsuz etkilerini hafifletir.

Dikkat - Olası Yan Etkiler

Meyan kökünün hamileler ve emziren anneler üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Bu dönemlerde bu takviyenin kullanılması tavsiye edilmez. Aktif madde içeren besin takviyesine aşırı reaksiyon gösterilmesi durumunda doktorunuza danışınız. Tavsiye edilen günlük kullanım dozu aşılmamalıdır. Besin takviyeleri çeşit içeren sağlıklı beslenme alışkınlıklarına alternatif değildir.