Metil Sülfonil Metan (MSM)

Metil Sülfonil Metan (MSM)

Metil Sülfonil Metan (MSM) Nedir?

Metil sülfonil metan (MSM) genellikle eklemlerdeki problemlerin teravisi için kullanılan ve bazı besinsel tamamlayıcı maddelerde yer alan aktif bir kimyasaldır. Bu bileşik vücuda diğer besinlerin emilimini arttıran ve antioksidan ve antiinflammatuvar özelliklere sahip önemli bir mineral olan sülfür maddesinin alımını sağlar.

Devamını oku..

11 Ürün

sayfa başı

11 Ürün

sayfa başı

Metil Sülfonil Metan Ne İşe Yarar

Sülfür hücrelerin düzgün bir şekilde çalışabilmesi açısından önemli bir mineraldir. Cildin canlılığına ve güzelliğine olumlu etkileri vardır. Bu tamamlayıcı maddenin kullanımı, akne, sedef hastalığı, ekzema, dermatit ve dandruf gibi çeşitli deri hastalıklarının önlenmesi ve tedavisine yardımcı olur. Sülfür molekülleri hücre zarlarının geçirgenliğini arttırarak besinlerin bağırsaklardaki emilimini daha verimli bir hale getirirler. Bu nedenle bu tamamlayıcı maddeyi kullanmak, vücudun işlevlerini düzgün bir şekilde yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin emiliminin, vücutta kalma sürelerinin ve verimliliklerinin artmasına katkıda bulunur.

Metil sülfonil metan tüketimi kan dolaşımını uyararak hücrelere daha fazla besin taşınmasını sağlar. Bunun sonucu olarak ATP ve enerji seviyeleri artar ve hissedilen yorgunluk azalır. Bileşiğin antioksidan özellikleri serbest kök oluşumunu en aza indirerek, hücrelerin DNA’larına gelebilecek hasarları engellemeye yardımcı olur. Serbest kök oluşumunu kısıtlayan madde oksidatif süreçlerin azalmasına katkıda bulunur. Dahası, şiddetli fiziksel egzersiz sırasında yorgunluk semptomlarının ve kas ağrılarının daha geç ortaya çıkmasını sağlar. Birikmiş toksik maddeler acıya sebep olarak kasları harap etmenin yanı sıra, kasların eksiksiz gelişimini de sınırlandırabilirler.

Bu tamamlayıcı madde, antioksidan özellikleri sayesinde lipit peroksidasyonunun ve inflamatuvar süreçler esnasında ortaya çıkan biyobelirteçlerin azalmasına katkıda bulunur. Bu, özellikle osteoartrit, astım veya alerji sıkıntıları olan kişiler için çok önemlidir. Eklemlerde iltihaplanmanın azalmasını sağlayan madde eklem ağrıları ve sertleşmesi dahil olmak üzere eklem problemlerinin önlenmesine katkı sağlar. Metil sülfonil metan; glukozamin, kondroitin sülfat ve kollajen ile birlikte tüketildiğinde besinlerin emilimini daha da verimli bir hale getirir ve eklem yapılarının rejenerasyonunu olumlu yönde etkiler. Bu tamamlayıcı maddenin düzenli bir şekilde kullanımı özellikle eklemlerine aşırı miktarda yük binen sporcular ve yaşlanma sonucu ortaya çıkan eklem şişmeleri ve ağrılarından muzdarip kişiler için büyük önem taşımaktadır.


Metil Sülfonil Metanın Faydaları:

  • İltihaplanmayı azaltır
  • Eklem ağrılarını en aza indirir
  • Eklemlerin güçlü ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur
  • Cildin, saçların ve tırnakların canlılığına katkıda bulunur
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Bu tamamlayıcı maddenin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Besinsel tamamlayıcı maddeler, çeşit içeren, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.