Melisa (Oğul) Otu Ekstraktı

Melisa (Oğul) Otu Nedir?

Oğul otu olarak da bilinen melisa, yaprakları tüylerle kaplı, beyaz çiçekli, limon kokusuna sahip otsu bir bitkidir. Bileşiminde tanen, reçine ve müsilajın yanı sıra uçucu yağlar içerir. Özellikle Akdeniz bölgesinde çokça bulunan oğul otu, süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Boyu 3 ila 5 metreyi bulabilen bu bitkinin beyaz çiçekleri ve ince yaprakları vardır. Oğul otunun yetiştirilme amacı tıbbi nedenlerden kaynaklıdır. Çok yıllık bir bitki olan oğul otunun kokusu limona çok benzer. Çiçekleri ve yaprakları kurutularak kullanılır. Yağı da kullanılabilmektedir.

Devamını oku..

4 Ürün

sayfa başı

4 Ürün

sayfa başı

Oğul Otu Ne İşe Yarar?

Oğul otunun, beyin, rahim, kalp gibi organlar ile sindirim sistemi üzerinde koruyucu ve kuvvetlendirici etkileri olduğu düşünülmektedir. Hem fiziksel hem de psikolojik açıdan sakinleştirici etkisi bulunur. Sindirim sistemini düzenleyerek hazmı kolaylaştırır ve bağırsak gazlarını giderici özellikler sergiler. Aynı zamanda bağırsak parazitlerinin vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olan oğul otu, aşırı terlemeyi de önler. Mikrop öldürücü ve yara iyileştirici etkileri bulunmaktadır. Merkezi sinir sistemini ve hormonal sistemi etkileyerek depresyon ve sinir krizleri gibi psikolojik rahatsızlıklara iyi gelir. Oğul otu aynı zamanda şampuanlarda kullanılır ve cansız, güçsüz, yıpranmış saçlara iyi gelir. Ağız hijyeni ürünlerinde de kullanılan oğul otu, insan vücuduna faydalı bir üründür. Oğul otunun psikolojik faydalarından bir diğeri ise huzursuzluk ve sinirlilik halleri ile uykuya dalamama durumlarına iyi gelmesidir. Sinirsel temelli mide ağrılarına da iyi geldiği düşünülmektedir.

Oğul Otunun Temel Faydaları

  • Rahatlatıcı etkiye sahiptir.
  • Libidoyu arttırır.
  • Sindirim sistemini destekler.
  • Yüksek tansiyona iyi gelir.

Dikkat - Olası Yan Etkiler

Oğul otunun hamileler ve emziren anneler üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Bu dönemlerde bu takviyenin kullanılması tavsiye edilmez. Aktif madde içeren besin takviyesine aşırı reaksiyon gösterilmesi durumunda doktorunuza danışınız. Tavsiye edilen günlük kullanım dozu aşılmamalıdır. Besin takviyeleri çeşit içeren sağlıklı beslenme alışkınlıklarına alternatif değildir.