Melatonin

Melatonin

Melatonin Nedir?

Melatonin vücut tarafından beyin epifizinde doğal yollarla üretilen kimyasal bir maddedir. Bu madde vücudun 24 saatlik ritmini düzenlemek açısından önemli bir rol oynar. Uykuyu ve uyanıklığı düzenleyerek, vücudun sağlıklı, rahat ve esen kalmasını sağlar.

Devamını oku..

Bu kategoride ürün bulunmamaktadır.

Melatonin Ne İşe Yarar

Melatonin vücudun günlük ritmini düzenleyen bir maddedir. Vücudun ne zaman uyanık olması ve ne zaman uykuya dalması gerektiğine karar vermesine yardımcı olarak, rahatlamasını ve sağlıklı kalmasını sağlar. Güneş ışığına maruz kalmak melatonin salınımının miktarını belirleyen faktördür. Melatonin büyük çoğunlukla vücut derin bir uyku modundayken üretilen bir maddedir. Bu maddenin üretimi günün ortalarında kişi uyanık durumdayken en aza iner. Güneş battıktan sonra melatonin üretimini arttırmak isteyen vücut kişinin uykusunun gelmesine neden olur. Bu hormon aynı zamanda insanı dinlenmeye teşvik ettiğinden genel bir rahatlama hali sağlayarak baş ağrılarının ve migren ağrılarının azalmasını sağlar.

Melatonin hormonunun üretimi insan yaşlandıkça azalır. Bu kişinin uyku ve istirahat kalitesini ciddi anlamda etkileyebilen bir faktördür. Melatonin içeren tamamlayıcı maddeler kullanmak uykusuzluk hastalığı, kronik yorgunluk, rahatlama zorlukları, sinir sistemi problemleri ve hiperaktivite (dikkat dağınıklığı) gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olur. Bu tamamlayıcı maddelerin kullanımı aynı zamanda jet-lag durumunda veya değişken ve düzensiz çalışma saatlerine sahip olma halinde de kişiye büyük yararlar sağlar.

Hormon, rahatlamayı teşvik ettiğinden bilişsel fonksiyonu geliştiren sinir hücreleri de dahil olmak üzere vücuttaki hücrelerin rejenerasyonuna ve tamiratına katkıda bulunur. Maddenin bu özelliği bunama, alzheimer ve hafıza sorunları gibi dejeneratif sinir sistemi rahatsızlıklarının önlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda otizmli hastalara da yarar sağlayabilir.

Melatonin Temel Faydaları:

  • Uyku kalitesini arttırır
  • İyi bir dinlenme süreci geçirmenizi sağlar
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Sinir sistemi fonksiyonlarını ideal hale getirir
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Melatonin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Bu madde kan şekeri değerlerini değiştirebileceğinden şeker hastaları düzenli olarak kan şeker seviyelerini kontrol ettirmelidirler. Doktorunuza danışmanız önerilir.
  • Antidepresanlar ile birlikte kullanmayınız. Bu serotonin seviyelerinde çok hızlı bir artışa sebep olabilir ve sonucunda kalp problemleri, şiddetli çarpıntı, titreme ve anksiyete gibi yan etkiler ortaya çıkar.