MCT (Medium Chain Triglycerides)

MCT (Medium Chain Triglycerides)

MCT Nedir?

Orta zincirli trigliseritler diğer yağ asitlerine göre sindirimi kolay maddeler olduklarından, sağladıkları hızlı enerji ile sporcuların müsküler performanslarına özel katkılarda bulunurlar. Orta zincirli gliseritlerin vücutta hali hazırda yakıt olarak bulunmaları, kas glikoken depolarının ve kas kütlesinin korunmasına yardımcı olurken aynı zamanda kas yorgunluğunun gecikmesini de sağlar. Orta zincirli trigliseritlerin tüketimi termojenik bir etki ortaya çıkararak, vücut tarafından kullanılan kalori miktarının artmasına sebep olur ve kilo vermeyi kolaylaştırır.

Devamını oku..

1 Ürün

sayfa başı

1 Ürün

sayfa başı

MCT Ne İşe Yarar

Çoğu yağ asidi bağırsak epitelinde emilmeden önce geniş çaplı bir sindirim sürecine maruz kalır. Diğer yandan, MCT yani orta zincirli trigliseritler daha ufak bir moleküler yapıya sahip olduklarından kan dolaşımına çok daha hızlı geçerler.MCT'nin moleküler ağırlıkları da düşük olduğundan, kan içerisinde serbest yağ asidi formunda taşınabilirler. Bu nedenle karaciğer tarafından işleme tabi tutulması gereken lipoproteinlere dönüşmelerine gerek kalmaz. Vücut orta zincirli trigliseritlerin sindirim ve emilimini diğer yağ asitlerine göre çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirebildiğinden, bu maddeyi içeren tamamlayıcı ürünler genelde ishal, steatore, çölyak hastalığı, karaciğer rahatsızlıkları, gastrektomi ve mide boşalması sendromu gibi problemlerin tedavisinde kullanılırlar.

MCT, yağların oksitlenip enerjiye dönüştürüldüğü yer olan mitokondriye geçebilmek için karnitin maddesine ihtiyaç duymadıklarından enerji üretimi çok daha hızlı gerçekleşir. Bu enerji daha sonra fiziksel egzersizler için bir yakıt olarak kullanılabilir ve özellikle yüksek şiddetli egzersizler sırasında hızlı bir şekilde tükenen glikojen depolarının kullanımını engellemeye yardımcı olur. Vücudun yağ depolarının glikojen depolarına oranla çok daha fazla olması ve aynı zamanda yağ yakımı sonucu oluşan enerji miktarının (9 Kcal/g) glikozdan elde edilen enerji miktarına (4 Kcal/g) göre daha yüksek olması orta zincirli trigliseritleri çok ilgi çekici bir enerji kaynağı haline getirmektedir. Bunlar orta zincirli trigliseritlerin ve yağ depolarının temel enerji kaynağı olarak kullanımının özellikle kilo vermek isteyen sporcular açısından çok yararlı olmasının temel nedenleridir. Bu ürünler, enerji kaynağı olarak görev görebildiklerinden fiziksel egzersiz sırasında sporcunun daha iyi bir performans sergilemesine katkıda bulunurlarken aynı zamanda kas yorgunluğunu geciktirmeye yardımcı olurlar.

Vücut kendi kas dokusunu yıkmaya başlamadan önce bir enerji kaynağı olarak orta zincirli trigliseritlere başvuracağından, katabolizmik faaliyetler ve kasların yıkımı önlenmiş olur. Orta zincirli trigliseritlerin tamamlayıcı madde olarak kullanımı hali hazırda bulunan kas kütlesinin korunmasına yardımcı olurken aynı zamanda vücudun kaslarda veya karaciğerde bulunan glikojen depolarına başvurmadan hızlı ve verimli bir enerji elde etmesini sağlar. Orta zincirli trigliseritler besinsel bir destek sağlayarak vücudun yağ yüzdesinin düşmesine ve aynı zamanda yağsız kütlede bir artışa olanak sağladığından, bu ürünlerin sporcular arasında kullanımı yaygındır.

Orta zincirli trigliseritler aynı zamanda termojeneze katkıda bulunurlar. Bu yolla vücut sıcaklığının ve bazal metabolizma hızının artmasını sağlarlar. Vücut tarafından kullanılan kalori miktarında meydana gelen artış, dinlendiğiniz sürelerde bile kilo kaybı ve kontrolüne olanak tanır.

MCT'nin Temel Faydaları:

 • Enerji kaynağıdırlar
 • Kasların dayanımını arttırırlar
 • Kas yorgunluğunu geciktirici etkilere sahiptirler
 • Kas kütlesinin korunumuna katkıda bulunurlar
 • Termojenezi tetiklerler
 • Kilo vermeyi kolaylaştırırlar
Dikkat - Olası Yan Etkiler
 • Bu tamamlayıcı maddenin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
 • Besinsel takviyeler çeşit içeren, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.
 • Hassas bünyelerde karın kasılmaları, mide bulantısı ve ishal görülebilir.
 • Bu maddenin yüksek dozlarda kullanımı kolesterol seviyelerinin artmasına neden olabilir. Kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 • MCT'nin karaciğer rahatsızlığı olan hastalarda lezyonlara neden olabilir. Bu yüzden kullanımı tavsiye edilmez.
 • Şeker hastalığı, bağırsak veya mide ülseri, ülseratif koliti, kron hastalığı veya talasemisi olan kişilerde bu besin takviyesinin kullanımı tedavi ile çakışabilir, semptomları ağırlaştırabilir veya istenmeyen yan etkilere sebep olabilir ve bu nedenle önerilmez.