Mate Çayı (Yerba Mate)

Mate Çayı (Yerba Mate)

Yerba Mate Nedir?

Yerba Mate çobanpüskülügiller familyasına ait bir bitki türüdür. Bir diğer ismi paraguay çayıdır. Yerba Mate orta tropik bir bitkidir. Yetişmesi için yüksek sıcaklık ve yağış gerekmektedir. Genellikle Uruguay, Arjantin, Paraguay, Brezilya ve Bolivya gibi Güney Amerika ülkelerinde yetiştirilen bu bitkinin insan sağlığına bir çok yararı bulunmaktadır. Bileşiminde potasyum, magnezyum ve manganez maddelerini bulundurur. İştah kesici ve diüretik özellikleri ile bilinen yerba mate hafif uyarıcı etkiye de sahiptir. Yerba mate kullanılarak üretilen içecek, bitkinin toz haline getirilmesi ile hazırlanır ve sıcak su ile karıştırılarak içilir. Bitkinin yaprakları 24 farklı vitamin, 15 farklı amino asit ve güçlü antioksidanlar içermektedir. Bu sayede bağışıklık sistemine iyi gelen yerba mate, vücudu güçlendirmek için sıklıkla

Devamını oku..

1 Ürün

sayfa başı

1 Ürün

sayfa başı

Yerba Mate Ne İşe Yarar?

Yerba mate kilo vermeye yardımcı olan bir üründür. Sinüsleri açması ve alerjilere karşı kullanımı ile bilinen bu ürün aynı zamanda çok güçlü bir antioksidandır. Vitamin bakımından çok zengin olan yerba mate kalbin güçlenmesine katkıda bulunur, vücuda canlılık kazandırır ve bağışıklık sisteminin çalışmasını düzenler. Anti inflamatuvar özelliklere sahiptir. Aynı zamanda sindirim sistemini düzenleyerek besinlerin sindirilmesine yardımcı olan yerba mate metabolizmayı da hızlandırıcı etkilere sahiptir. Fiziksel etkilerinin yanı sıra, yerba matenin psikolojik etkileri arasında; depresyon tedavisinde kullanılması, anksiyeteyi azaltması, zihni açması ve konsantrasyonu arttırması bulunur. Yerba mate tüm bunların yanı sıra idrar söktürücü özellikleri ile de bilinmektedir.

Dikkat - Olası Yan Etkiler

Mate çayının hamileler ve emziren anneler üzerindeki etkileri bilinmemektedir. Bu dönemlerde bu takviyenin kullanılması tavsiye edilmez. Aktif madde içeren besin takviyesine aşırı reaksiyon gösterilmesi durumunda doktorunuza danışınız. Tavsiye edilen günlük kullanım dozu aşılmamalıdır. Besin takviyeleri çeşit içeren sağlıklı beslenme alışkınlıklarına alternatif değildir.