Maltodextrin (Maltodekstrin)

Maltodextrin (Maltodekstrin)

Maltodekstrin Nedir?

Maltodekstrin, nişasta hidrolizi ile oluşmuş glikoz polimerlerini (basit şeker) içeren karmaşık bir karbonhidrattır. Bir polimer olmasına rağmen, bu bileşik kolay bir şekilde kırılabilen kimyasal bir bağ yapısına sahiptir. Maltodekstrin kolay ve hızlı bir şekilde sindirilebilir, emilebilir ve metabolize edilebilir. Bu nedenle glisemik katsayısı yüksektir. Bu bileşiğin neden olduğu keskin insülin artışı ve vücuda verdiği enerji, protein sentezini ve kas kütlesini arttırmaya yardımcı olur.

Devamını oku..

5 Ürün

sayfa başı

5 Ürün

sayfa başı

Maltodekstrin Ne İşe yarar

Maltodekstrin kolaylıkla kırılabilen kimyasal bağlara sahip basit bir yapıya sahip olduğundan kolaylıkla sindirilip kan dolaşımına geçebilen bir maddedir. Bu tamamlayıcı maddenin antrenman sonrası kullanımı kandaki glikoz seviyelerinin yenilenmesini sağlar ve sporcuya enerji vererek kasların yıkımını engellemeye yardımcı olur. Yüksek bir glisemik endekse sahip olan maltodekstrin aynı zamanda anabolik protein sentezini arttırarak kas kütlesinde artış sağlayan bir hormon olan insülinin salınımını tetikler. Bu bileşiğin şiddetli egzersiz seanslarından önce tüketilmesi sporcuya uzun vadeli enerji sağlarken hipoglisemiyi ve ciddi kas yıkımını engellemeye yardımcı olur. Maltodekstrin kaslara gereken yakıtı temin etmek ve kasların iyileşme sürecini hızlandırmak açısından etkili bir maddedir.

Dekstrozun ortalama emilim süresi 5-7 dakika arasıyken, bu rakam maltodekstrin için 12-15 dakika civarındadır. Sindirim süreci dekstroza göre daha uzun olmasına rağmen, insülin seviyelerinde daha uzun süreli bir artışa sebep olduğundan antrenman öncesi maltodekstrin kullanımı daha avantajlıdır. Dekstroz ise tükenen besin öğeleri ve enerjinin hızlı bir şekilde yenilenmesine yardımcı olmak amaçlı, özellikle antrenmanlardan sonra tüketilmesi gereken bir maddedir. İdeal durum, iki maddeyi de gereken durumlarda kullanarak ikisinden de faydalanmaktır.

Maltodekstrinin Temel Faydaları:

  • Hipoglisemiyi önlemeye yardımcı olur
  • Enerji kaynağıdır
  • Kas yorgunluğunu geciktirir
  • Performansı arttırır
  • İyileşme sürecini hızlandırır
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Hassas bireylerde bağırsak hareketlerinde artış, bağırsak krampları, karın bölgesinde şişme, mide bulantısı, iştah kaybı ve susuzluk gözlemlenebilir.
  • Bu madde kan şekeri değerlerini değiştirebileceğinden şeker hastaları düzenli olarak kan şeker seviyelerini kontrol ettirmelidirler.
  • Doktorunuza danışmanız önerilir.