Magnesium (Magnezyum)

Magnesium (Magnezyum)

Magnezyum (Magnesium) Nedir?

Magnezyum vücudumuz için çok önemli olan çeşitli biyolojik işlemleri etkilemek ve düzenlemekten sorumlu temel bir mineraldir. Magnezyum, sinirlerin, kasların ve vücudun çoğu bölümünün normal bir şekilde işlevlerine devam etmelerinde büyük bir rol oynar. Bu mineral aynı zamanda kemik kütlesinin korunumu ve gelişmesi açısından kilit bir faktördür.

Devamını oku..

17 Ürün

sayfa başı

17 Ürün

sayfa başı

Magnezyum Ne İşe Yarar

Magnezyum sinirlerin, kasların ve vücudun birçok farklı bölümünün düzgün bir şekilde çalışması açısından önem taşıyan bir maddedir. Bu mineral kemik kütlesinin gelişimi ve korunması açısından büyük önem taşıdığından, maddenin yeterli miktarlarda tüketimi kemiklerin, eklemlerin ve kıkırdakların sağlığının korunmasını sağlar. Magnezyum, midede asitliği nötralize etmeye yardımcı olurken aynı zamanda bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlığın tedavisine katkıda bulunur.

Bu mineral merkezi ve çevresel sinir sistemini etkiler ve ankisyete, sinirlilik, uykusuzluk, kan basıncı problemleri, mide bulantısı ve baş ağrısı gibi aşırı uyarılma ile ilgili semptomların oluşma riskini azaltır. Bu nedenle magnezyumun sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı bir etkisi bulunmaktadır. Bu etki damar genişlemesine ve kan basıncının yükselmesini engellemeye yardımcı olur. Bazı çalışmalara göre magnezyum tüketiminin artması kötü kolesterol miktarında bir düşüşe neden olurken aynı zamanda metabolik sendromun önlenmesine de katkıda bulunmaktadır.

Magnezyumun düzenli olarak tüketilmesi hücrelerin metabolik fonksiyonlarına devam edebilmeleri ve hücre yaşlanmasını geciktirmek açısından önemlidir. Bu özellik, beyindeki sinir hücreleri üzerinde beyin fonksiyonlarını geliştirici etkiler yaratır ve aynı zamanda hafızayı geliştirirken, dejeneratif rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olur.

Kas dokusunda magnezyum eksikliği olması kasların rahatlaması ile ilgili sıkıntılara yol açarak, kasılmalarına neden olur. Bunun sonucu olarak erken kas yorgunluğu, kas krampları ve bazen kardiyak aritmi görülebilir. Sporcular diğer insanlara göre daha fazla magnezyuma ihtiyaç duyarlar. Kas hücrelerinde bulunan magnezyum daha fazla enerji ve kasılma gücü demektir. Bu da kas dayanımını arttıran bir özelliktir.

Magnezyum eksikliği, anksiyete, anemi, uykusuzluk, zayıflık, titreme, sinirlilik, kan basıncı problemleri, mide bulantısı, çarpıntı ve eklemlerde, kemiklerde ve kıkırdaklarda zayıflık gibi önemli psikolojik ve fiziksel problemlere yol açar.

Magnezyumun Temel Faydaları:

  • Hafızayı kuvvetlendirir
  • Bilişsel performansın gelişmesine katkıda bulunur
  • Kasları rahatlatıcı etkileri vardır
  • Kas kramplarının önlenmesine yardımcı olur
  • Hipertansiyonu engeller
  • Kasların iyileşme sürecine destek olur
  • Kemik sağlığına iyi gelir
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Duyarlı kişilerde sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklar (mide bulantısı, kusma, iştah kaybı), nefes almada zorluk, göz bebeklerinde büyüme, görmede rahatsızlık, koordinasyon kaybı ve düzensiz kalp ritmi gibi problemler görülebilir.
  • Bu maddenin kullanımı böbrek fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilir ve böbrek rahatsızlığı yaşayan hastalarda ciddi hasarlara neden olabilir.
  • Antihipertansif ilaçlar, antibiyotikler, kas gevşeticiler veya idrar söktürücü ilaçlar ile birlikte kullanmayınız. Bu, ilaç ile tamamlayıcı maddenin etkieşime girmesine neden olabilir.