Lutein

Lutein

Lutein Nedir?

Lütein karotenoid familyasına ait doğal bir antioksidandır. Bu bileşik vücut tarafından sentezlenemez. Bu nedenle besinsel kaynaklardan elde edilmesi gerekir. Bu maddenin kullanımının ultraviyole radyasyona (UVA ve UVB) karşı koruyucu bir etkisi vardır. Aynı zamanda cildin hidrasyonu ve elastikliğine katkıda bulunur.

Devamını oku..

13 Ürün

sayfa başı

13 Ürün

sayfa başı

Ne İşe Yarar

Gözler ve cilt direkt olarak güneş ışığına maruz kalan iki organdır. Bu nedenle bu organların yapıları doğal bir aşınma ve yıpranma sürecine tabidirler. Bunun nedeni ışığa, havaya ve diğer çevresel faktörlere maruz kalmanın, dokuların ve organların erken yaşlanmasını sağlayan serbest köklerin oluşumuna neden olmasıdır. Lütein özellikle göz küresindeki sarı benek ve retinada depolanır. Lütein sarı benekte ultraviyole güneş radyasyonunu (UVA ve UVB) emerek gözü koruyan bir filtre görevi görür ve güneş ışığına maruz kalmanın getirdiği oksidatif hasarı önlemeye yardımcı olur. Oksidatif süreçler devamlı olarak göz yapılarına zarar verirken, görsel algıyı olumsuz anlamda etkilerler ve görme yeteneği ile ilgili rahatsızlıkların (retikülopati, katarakt vs.) ortaya çıkmasına neden olurlar. Bu maddenin kullanımı ultraviyole radyasyona (UVA ve UVB) karşı koruyucu bir etki sağlarken aynı zamanda cildin hidrasyonuna ve esnekliğine katkıda bulunur. Cildin erken yaşlanmasını engelleyen madde, güneş radyasyonuna aşırı derecede maruz kalma sonucu ortaya çıkan serbest köklerin hücresel yapılara verdiği zararları en az seviyeye indirir. Serbest kökler hücre DNA’sının değişimine sebep olabilirler. Bu değişimlerin etkileri özellikle fibroblastlar (derinin sıkı olmasını sağlayan madde olan kollajeni üreten hücreler) ve melanositler (deride leke oluşumuna neden olan pigment hücreleri) tarafından hissedilirler.

Lütein tüketimi aynı zamanda kolon ile meme kanseri, tip 2 şeker hastalığı ve kalp rahatsızlığı gibi diğer problemlerin de önlenmesi için kullanılır. Bu nedenle daha fazla lütein tüketerek antioksidan savunma mekanizmalarını güçlendirmek çok önemlidir.

Luteinin Temel Faydaları:

  • Antioksidandır.
  • Güneş ışığına karşı bir filtre görevi görür.
  • Sarı nokta hastalığına (maküler dejenerasyon) karşı vücudu korur.
  • Katarakt oluşumunu geciktirir.
  • Cildin erken yaşlanmasını önler.
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Bazı doğal ürünlerin günlük dozunu belirlemek için yeterli bilimsel veri bulunmamaktadır. Etikette bulunan bilgileri kullanmanız ve eğer şüpheleriniz varsa doktorunuza danışmanız önerilir.