Lycopene (Likopen)

Lycopene (Likopen)

Likopen Nedir?

Likopen, karotenoid bir pigmenttir. Domates, karpuz, guava, papaya ve diğer kırmızı renkli meyve ve sebzelere rengini veren maddedir. Bu maddenin çok güçlü antioksidan özellikleri olmakla beraber, vücut tarafından emildiğinde serbest kökler tarafından verilen hücre hasarını engellemeye ve tamir etmeye yardımcı olur. Likopen kardiyovasküler hastalıkları, kanseri ve görme bozukluklarını önlemekte büyük bir rol oynar.

Devamını oku..

2 Ürün

sayfa başı

2 Ürün

sayfa başı

Likopen Ne İşe Yarar?

Likopen bağırsaklar tarafından emildiğinde lipoproteinler tarafından kan dolaşımı yolu ile hücrelere ulaştırılır. Fazla miktarda likopen karaciğerde ve yağ dokularında depolanır. Bir antioksidan olarak likopen, ilgi çekici tedavisel özelliklere sahiptir. Yapılan bazı çalışmalar düzenli likopen tüketiminin kardiyovasküler rahatsızlıkları önlemeye büyük katkılar sağladığını ve kanser hücrelerinin çoğalmasını yavaşlatmaya veya önlemeye yardımcı olduğunu öne sürmüşlerdir. Serbest kökler tarafından hücresel yapılara verilen hasar bazı kanser türlerinin (prostat, meme, akciğer, mesane, yumurtalık, kolon ve pankreas kanseri) ortaya çıkmasına ve kardiyovasküler rahatsızlıkların (arterioskleroz) gelişmesine neden olur. Likopenin önleyici özellikleri antioksidan etkileri ile alakalıdır. Madde serbest kökleri nötralize ederek hücreleri bu köklerin ataklarına karşı korur. Serbest kökler normal hücresel aktiviteler sonucu oluşabilecekleri gibi aynı zamanda vücudun aşırı güneş ışığına maruz kalma, sigara içme, kirlilik, stres veya şiddetli egzersize maruz kalma gibi durumlara verdiği tepkiler sonucu da ortaya çıkabilirler. Serbest kökler nötralize edilmezlerse, aşırı derecede reaktif moleküller olduklarından, hücre moleküllerine ve hücresel yapılara ciddi zararlar verebilirler.

Likopenin antioksidan etkileri aynı zamanda, maküler dejenerasyon, retikülopati ve katarakt gibi görme ile ilgili problemlerin önlenmesine de katkıda bulunmaktadır.

Likopenin temel faydaları:

  • Mükemmel bir antioksidan kaynağıdır
  • Kanser gelişimini engellemeye yardımcı olur
  • Erken yaşlanmanın gecikmesine katkı sağlar
  • Kardiyovasküler sistemi güçlendirici etkilere sahiptir
  • Görme yeteneğini çeşitli problemlerden korur
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Bu tamamlayıcı maddenin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Prostat problemleri (aşırı büyüme ve kanser) olan kişilerde bu tamamlayıcı maddenin kullanımı tedavi ile çakışabilir, semptomları ağırlaştırabilir veya istenmeyen yan etkilere sebep olabilir ve bu nedenle önerilmez.