L-Theanine

L-Theanine

L-Theanine Nedir?

L-theanine yeşil çay yapraklarından elde edilen bir amino asittir. Aynı zamanda yeşil çaya aromasını veren maddedir. Doğal bir amino asit olan Glutamate ile benzer bir moleküler yapıya sahip olmakla beraber, beyindeki sinir impulslarının transferini destekler.

Devamını oku..

3 Ürün

sayfa başı

3 Ürün

sayfa başı

L-Theanine Ne İşe Yarar

Theanine sinir impulslarının iletimini tetikleyen psikoaktif özelliklere sahiptir. Bu amino asitin tüketimi, bilişsel fonksiyonların, hafızanın ve konsantrasyonun gelişmesine katkıda bulunan serotonin, dopamin ve GABA gibi önemli nörotransmiterlerin miktarında bir artışa neden olur. Bu maddeler hem zihinsel hem de fiziksel sağlık için gerekli ve önemli maddelerdir.

Yeterli miktarda theanine üretimi veya tamamlayıcı maddeler yoluyla vücuda alınması, beyin fonksiyonlarını olumlu yönde etkiler. Yeterli dinlenme ile rahatlama sağlanmasına yardımcı olurken, uykunun kalitesinin de artmasını sağlar. Madde kalp ritmini düşürmeye meyilli olduğundan bazı durumlarda anksiyete, yüksek kan basıncı veya premenstrüal sendromlarında da kullanılabilir.

Stres bağışıklık sistemini etkiler ve vücudun bakteriler ile virüslerden kurtulma şansını azaltır. Aynı zamanda, fazla stres vücudun tümör hücrelerinin büyümelerini kontrol etme yeteneğini de olumsuz yönde etkiler. Theanine rahatlatıcı ve stres azaltıcı özelliklere sahip olduğundan, bu madde bağışıklık sisteminin de düzgün bir şekilde çalışmasına katkıda bulunur. Maddenin polifenol içeriği ona antikarsinojenik özellikler katarak, tümör hücrelerinin proliferasyonunun engellenmesine yardımcı olmasını sağlar.

L-Theanine’in Temel Faydaları:

  • Uykuyu düzenler ve rahatlık hissi sağlar.
  • Stres ve anksiyete ile savaşır.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur.
  • Zihinsel atikliği tetikleyici etkilere sahiptir.
  • Konsantrasyonu arttırır.
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • L-theanine’in hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Hassas bünyelerde karın kasılmaları, mide bulantısı ve ishal görülebilir.