L-Carnitine

L-Carnitine

L-Carnitine (Karnitin) Nedir

Carnitine, yağ asitlerinin, yağın oksitlendiği ve enerjinin üretildiği hücre bölümleri olan mitokondrilere taşınmasından sorumlu olan maddedir. Enerji üretiminde meydana gelen bir artış aynı zamanda dayanıklılığın da artmasına neden olduğundan, l-carnitine spor performansını arttırmak isteyen herkes için gerekli bir tamamlayıcı maddedir. Depolanmış yağın oksidasyonunu tetiklediği ve vücuda giren yağların depolanmasını engellediği için vücut yağ oranının düşmesine ve daha iyi bir kas definasyonuna olanak sağlar. Bu amino asit herhangi bir tür kilo verme diyetinde ve özellikle spor yaparken sizin değerli bir dostunuz olacaktır.

Devamını oku..

Gösterilen 1 - 20 / Toplam : 45

sayfa başı

Sayfa :
 1. 1
 2. 2
 3. 3

Gösterilen 1 - 20 / Toplam : 45

sayfa başı

Sayfa :
 1. 1
 2. 2
 3. 3

L-carnitine Ne İşe Yarar

Besinlerin enerjiye dönüşüm sürecini idealleştirmesinin yanı sıra lcarnitine enerji üretimi için glikojen depoları yerine yağ depolarının kullanılmasını sağlar. Şiddetli fiziksel egzersiz sırasında kaslar tarafından üretilen laktik asit miktarının azaltılmasına yardımcı olur. Laktik asit birikimi ve kaslarda oluşabilecek asit zehirlenmesi kas ağrılarına ve yorgunluğuna yol açan en büyük sebeplerdir. Bu nedenle L-karnitin tamamlayıcı maddesini kullanmak kas hasarını önlemeye ve kas iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olacaktır. L-carnitine tamamlayıcı maddesinin kullanımı yaşlı insanlar ve sporcular için, diğer insanlara oranla çok daha önemlidir.

Karnitin kalp kası da dahil olmak üzere, kasların ve hücrelerin düzgün bir biçimde çalışmasına katkıda bulunur. Maddenin etkileri kan akışını tetikler ve özellikle kan damarları ve kalp atım hızı ile ilgili kardiyovasküler problemleri engellemeye yardımcı olur. Mitokondriye transfer edilen yağ asiterinin miktarının artmasından dolayı bu amino asit yüksek kan kolesterolü ve trigliseridi olan kişiler için de çok yararlıdır. Kandaki lipit miktarını düşürmeye olanak sağlayarak, kalp ile ilgili rahatsızlıkların oluşma riskini azaltmada önemli rol oynar.

L-crnitine insülin direncini düzenlediği ve kandaki şeker seviyesini ayarlamaya katkıda bulunduğu için şeker hastalığı öncesi tedavide yararlı bir maddedir.

L-Carnitine Kullanımı

Fiili carnitine seviyeleri renal sistem tarafından kontrol edilir. Fazla carnitine takviyesi böbrekler ve idrar yolu ile kolayca atılabilir. Madde vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olduğundan detoksifikasyon sürecinde kullanımı da kişiye yarar sağlar. Ürünlerin sadece spor günlerinde kullanımı tavsiye edilir. Spora gitmeden yarım saat önce 1 porsiyon kullanımı tavsiye edilir. Vitaminlerle aynı zamanda kullanılması tavsiye edilmez. Whey protein ve amino asitlerle kombine edilebilir.

L-Carnitine'nin Temel Faydaları:

 • Kilo kaybını tetikler
 • Enerji üretimini arttırır
 • Kas gücünü arttırmaya katkı sağlar
 • Fiziksel performansı maksimuma çıkarır
 • Antrenman sonrası iyileşme sürecini hızlandırır
 • Kas definasyonunu arttırır
 • Formda kalmayı destekler.
 • Kapsül ve sıvı (liquid) formda bulunurlar.
 • Sağlıklı bir kalbe ve kan damarlarına sahip olmanızı sağlar
 • Yağ yakmaya yardımcı olur.

Satın Al

Yüksek saflıktaki carnitine liquid takviyelerini Fitbull'dan en iyi fiyat ve ücretsiz kargo imkanı ile satın alabilirsiniz. Türkiye'de en çok tercih edilen ürünler arasında Hardline Nutrition, Multipower, Weider, Stacker, Power System, Olimp, Solgar markaları yer almaktadır. Ürünler hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve telefonda sipariş vermek için 0850 532 28 55 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Dikkat - Olası Yan Etkiler

 • Yüksek dozlarda l-carnitine tüketimi, baş ağrılarına, sinirlilik haline, uykusuzluğa, kusma ve ishale, taşikardiye, titremelere, gastrik problemlere, baş dönmesine, sarsıntılara ve zihin bulanıklığına neden olabilir.
 • Bu tamamlayıcı maddenin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
 • Tiroid rahatsızlığı olan veya sarsıntı geçiren hastalara önerilmez. Tedavi ile çakışabilir, semptomları ağırlaştırabilir veya istenmeyen yan etkilere sebep olabilir. Böbrek ve karaciğer hastalığı olanların kullanmaları tavsiye edilmez.
 • Antibiyotikler, antikoagülantlar, beta blokörler veya kalsiyum kanal blokörleri ile birlikte bu yağ yakıcı ürünleri kullanmayınız. İlaçların ve tedavinin veriminin düşmesine neden olabilir.