L-Carnitine Nasıl Kullanılır?

L-carnitine, esansiyel olmayan bir amino asit benzeri bileşiktir. Vücutta doğal olarak üretilir. Temel işlevi, vücuttaki enerji üretimine yardımcı olmaktır. Aynı zamanda kas hareketleri ile beynin ve kalbin fonksiyonlarını normal bir şekilde yerine getirmesinde önemli bir rol oynamaktadır. L-carnitine, uzun zincirli yağ asitlerinin enerji üretilen hücrelerin mitokondrilerine taşınmasından sorumludur. Madde ayrıca, enerji üretimi sonucu ortaya çıkan zehirli yan ürünlerin dışarı atılmasını sağlayarak hücrelerde birikmelerini engeller. Vücudun l-carnitine depolarının yaklaşık %98'i kaslarda bulunur. L-carnitine, avokado ve soya fasulyesi gibi bazı bitkilerden alınabilse de, asıl kaynağı sığır eti, domuz eti, tavuk ve süt gibi hayvan ürünleridir. Bazı durumlarda vücut bu maddeyi yeterli miktarda üretemez ve kişinin mutlaka l-carnitine takviyesi alması gerekir. Peki l carnitine takviyesi nasıl kullanılır? L carnitine kullanımı Yapılan çeşitli çalışmalar, l-carnitine ve karbonhidrat kombinasyonunun kullanımının ergojenik etkilere sahip olduğunu ve egzersiz performansını %11 oranında artırabileceğini göstermiştir. Dolayısıyla l-carnitine takviyesini makul miktarda hızlı etkili karbonhidratlarla (örn. 60 g dekstroz veya maltodekstrin) almanız önerilir. L-carnitine'in tüketimden yaklaşık 30-45 dakika sonra etkili olabileceğini gösteren bir çok kanıt olsa da, takviyenin egzersizden önce ya da sonra alınması ikilemi çok büyük bir faktör değildir. Fakat, l-carnitine takviyesinin etkilerini görebilmek için mutlaka birkaç hafta boyunca günlük olarak tüketmeniz gerekir. <*p>

L-Carnitine Nasıl Kullanılır?

L-Karnitin Nasıl Kullanılmalıdır?

L karnitin nasıl kullanılmalı sorusuna verilecek en önemli cevaplardan biri de dozajdır. Genel olarak l-karnitin dozu günde 500 ila 2,000 mg arasında değişmektedir, ancak yapılan çalışmalar l-karnitin'in her formu için farklı dozlar önermektedir:
Asetil-L-Karnitin: günde 600 ila 2,500 mg.
L-Karnitin L-Tartrat: günde 1,000 ila 4,000 mg.
Propionil-L-Karnitin : günde 400 ila 1,000 mg.
Propionil-L-karnitin, l-karnitin'in diğer varyasyonlarına benzer yararlara sahip olmasının yanı sıra, hücre ve dokuları serbest radikallere karşı koruma ve enerji üretimine yardımcı olma özelliği ile bilinir. L-karnitin tabletleri günde bir iki defa, iki tablet alınmak üzere, bir diyet takviyesi olarak 1000 mg'lık dozlarda sunulmaktadır.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.