Krill Yağı (Krill Oil)

Krill Yağı (Krill Oil)

Krill Yağı (Krill Oil) Nedir?

Kril, omurgasız hayvanların bazı türleri için kullanılan genel bir isimdir. Morfolojik olarak karidese benzer. Bu tür, omega-3 gibi balık yağında da bulunan yağ asitleri bakımından zengindir. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan olan astaksantin maddesini de bünyesinde barındırır. Omega 3 vücudun normal büyüme ve gelişimi için çok önemli olan bir çeşit yağ asididir ve vücut kendi kendine bu maddeyi üretemediğinden besinlerden veya tamamlayıcı maddelerden alınması gerekir.

Devamını oku..

7 Ürün

sayfa başı

7 Ürün

sayfa başı

Krill Yağı Ne İşe Yarar

Kril yağı, balıkta bulunanlara benzer omega-3 yağ asitleri içeren bir maddedir. Kril yağı ile balık yağı arasındaki fark ise, kril yağının aynı zamanda çok güçlü bir antioksidan olan astaksantin içermesidir. Vücutta yeterli miktarda omega-3 yağ asidi bulunması bağışıklık sistemi tarafından inflamatuvar mediyatörlerin sentezlenmesini etkiler. Omega-3 bakımından zengin bir içeriğe sahip besinler tüketmek alerjilerin, inflamatuvar süreçlerin ve kardiyovasküler rahatsızlıkların önlenmesi ve tedavisine yardımcı olur.

Omega-3, hücre zarlarının akışkanlığını arttırırken, sinir sinapslarını da tetikleyerek sinir hücreleri arasındaki iletişimin verimliliğini arttırır ve bu yolla beyin fonksiyonlarında bir gelişmeye ve kişinin daha açık düşünebilmesine olanak sağlar. Hücre zarının yapısını olumlu yönde etkilediğinden, omega-3 tüketimi hücresel dejenerasyonun önlenmesine yardımcı olur ve kolon, meme ve prostat kanseri gibi kanser türlerinin önlenmesine de katkı sağlar.

Omega-3 maddesinin düzenli bir şekilde tüketimi kan dolaşımının iyileşmesine, pıhtı veya venöz tromboz oluşumunun engellenmesine ve kalp krizi ile felç riskinin azalmasına yardımcı olur. Omega-3 eksikliği, inflamasyon tetikleyici eikozanoidlerin miktarında bir artışa neden olarak, alerjilerin, romatoid artrit gibi inflamatuvar rahatsızlıkların ve kardiyovasküler problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Omega-3 tüketiminin olanak sağladığı artan kan akışkanlığı ve daha verimli bir kan dolaşımı vücut dokularına ve hücrelerine daha fazla oksijen ulaşmasını sağlar. Bu özellikle egzersiz yapan kişiler için daha önemlidir çünkü egzersiz sırasında daha fazla enerji üretimi için daha yüksek miktarlarda oksijen gerekir. Vücut yeterli oksijeni aldığında, sporcu da istediği performans ve verime ulaşabilir. Spor meraklıları kendilerini daha fazla yıpratıcı ve inflamatuvar süreçlere maruz bıraktıklarından, özellike yüksek şiddetli sporlarda vücut yapılan egzersizi bir çeşit saldırı olarak düşünüp kendini yenilemek adına inflamatuvar bir tepki geliştirir. Bu süreç tamamlandığında, kas lifleri yenilenmeye başlar ve vücut kendinisi gelecekte karşısına çıkabilecek benzer saldırılara karşı hazırlar. Omega-3 yağ asitleri anti inflamatuvar özelliklere sahip olduklarından kasların yenilenme süreçlerini geliştirirler ve hasarlı dokular ile organların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine olanak tanırlar.

Astaksantin güçlü antioksidan etkilere sahip bir tür karotenoiddir. Diğer karotenoidlere oranla yaklaşık 10 kat daha etkilidir. Terapatik özellikleri kardiyovasküler sağlığa ve bağışıklık sistemine çok yararlı olabilir. İnflamasyonlara ve otoimmün hastalıklara karşı vücuda destek olur. Bu madde aynı zamanda serbest kökleri nötralize ederek erken yaşlanma semptomlarının önlenmesine katkı sağlar. Omega-3 ve astaksantin tüketimi, sinerjik bir şekilde cilt, tırnak ve saç görünümü ile sağlığına iyi gelir.

Kril yağının faydaları:

  • Anti inflamatuvar özelliklere sahiptir.
  • Açık düşünmeyi ve bilişsel fonksiyonları tetikler.
  • Kanda pıhtı oluşumunu önlemeye yardımcı olur.
  • Kardiyovasküler sağlığı destekler.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Sertlik ve eklem ağrılarının azalmasına yardımcı olur.
  • Kasların iyileşme sürecini hızlandırır ve daha verimli hale getirir.
Dikkat-Olası Yan Etkileri
  • Bu tür tamamlayıcı maddelerin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.