Kreatinin Testi Nedir?

Kreatinin kan testi, kandaki kreatinin düzeyini ölçer. Kreatinin, kasınızda bulunan kreatin bozulmaya uğradığında oluşan bir atık üründür. Kandaki kreatinin düzeyleri, doktorunuza böbreklerin ne kadar iyi çalıştığına dair bilgi sağlayabilir. Her böbreğin nefron adı verilen milyonlarca küçük kan filtreleme birimi vardır. Nefronlar, glomerüller olarak bilinen çok küçük bir kan damarı kümesi vasıtasıyla kanı filtreler. Bu yapılar atık ürünleri, fazla suyu ve diğer yabancı maddeleri kandan ayırır. Toksinler idrar torbasında saklanır ve idrar yaparken çıkarılır. Kreatinin, böbreklerin normal olarak vücuttan attığı maddelerden biridir. Doktorlar böbrek fonksiyonlarını kontrol etmek için kandaki kreatinin düzeyini ölçer. Yüksek düzeyde kreatinin, böbreğin hasar gördüğünü ve düzgün çalışmadığını gösterebilir. Kreatinin kan testleri genellikle bir kan üre nitrojen (BUN) testi ve bir temel metabolik panel (BMP) veya kapsamlı bir metabolik panel (CMP) de dahil olmak üzere diğer birçok laboratuar testleri ile birlikte yapılır. Bu testler, bazı hastalıkları teşhis etmek ve böbrek fonksiyonunuzla ilgili herhangi bir problemi kontrol etmek için rutin fiziki muayeneler sırasında yapılır.

Doktorunuz böbrek hastalığı belirtileri gösteriyorsanız, kreatinin düzeylerini ölçmek için bir kreatinin kan testi isteyebilir. Bu belirtiler şunlardır:
- yorgunluk ve uyku problemi
- iştah kaybı
- yüz, bilek, ayak bileği veya karın bölgesinde şişme
- böbreklerin yakınında bel ağrısı
- idrar çıkışı ve sıklığında değişiklikler
- yüksek tansiyon
- mide bulantısı
- kusma

Kreatinin Testi Nedir? Kreatinin Tesli İle İlgili Önemli Bilgiler

Kreatin testi nedir

Bir kreatinin kan testi fazla hazırlık gerektirmez. Aç kalmanız gerekmez. Doğru bir sonuç almak için normalde yaptığınız gibi yiyebilir ve içebilirsiniz. Ancak, doktorunuza, halihazırda kullanmakta olduğunuz reçeteli veya reçetesiz (OTC) ilaçlar hakkında bilgi vermeniz önemlidir. Bazı ilaçlar, böbrek hasarına neden olmadan kreatinin seviyelerini artırabilir ve test sonuçlarınızı etkileyebilir. Doktorunuza bildirmeniz gereken öncelikli ilaçlar şunlardır:

- simetidin (Tagamet, Tagamet HB)
- aspirin (Bayer) veya ibuprofen (Advil, Midol) gibi nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar (NSAID'ler)
- kemoterapi ilaçları
- sefalosin antibiyotikler, örneğin sefaleksin (Keflex) ve sefuroksim (Ceftin)

Doktorunuz, ilacınızı almayı bırakmanızı veya testten önce dozajınızı ayarlamanızı isteyebilir. Ayrıca, test sonuçlarınızı yorumlarken bunu dikkate alır. Kreatinin kan testi, küçük bir kan örneği alımı gerektiren basit bir testtir. Kan alan teknisyen önce kollarınızı açmanızı ister. Enjeksiyon bölgesini antiseptik ile sterilize eder ve daha sonra kolunuzun etrafına bir bant bağlar. Bir damar bulduktan sonra, kanı toplamak için içine bir iğne sokar. Çoğu durumda, dirseğin iç kısmındaki damarlar kullanılır. İğne takıldığında hafif bir batma hissedebilirsiniz, ancak testin kendisi acı vermez. Görevli iğneyi çıkardıktan sonra, iğne yarasına bir bandaj koyar.

Kreatinin kan testi düşük riskli bir prosedürdür. Bununla birlikte, aşağıdakiler dahil bazı küçük riskler vardır:
- kan görünce bayılma
- baş dönmesi veya vertigo
- ponksiyon bölgesinde ağrı veya kızarıklık
- morarma
- ağrı
- enfeksiyon
Yeterli kan alındıktan sonra, numune analiz için bir laboratuvara gönderilir. Doktorunuz testten birkaç gün sonra sonuçları size verecektir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.