Kreatin Yüklemesi Nedir?

Kreatin yüklemesi, bir sporcunun belirli bir süre boyunca (genellikle birkaç gün boyunca) fazladan yüksek dozda kreatin alacağı bir aşamadır. Sporcu genellikle bunu takiben daha düşük bir doza devam edeceği bir bakım aşamasına geçer. Bir kreatin yüklemesi fazı, yaklaşık 5-7 gün sürer ve sporcu bu sürede 20-25 g (veya kg vücut kütlesi için 0.3g) takviye alır. Takip eden bakım aşamasında sporcu yaklaşık 3-4 hafta boyunca günde 5 g kreatin tüketir. Bunu takiben, kreatinin takviyelerini 1-2 hafta süreliğine bırakmanız tavsiye edilir.

Kreatin Yüklemesi Nedir? Kreatin Monohidrat Kullanımı Rehberi

Kreatin Yüklemesi Nasıl Yapılır?

Kreatin yüklemesi oldukça basittir. Kısa bir zaman diliminde çok fazla miktarda kreatin alarak, iskelet kasınızın içinde depolanan CP (kreatin-fosfat) miktarını büyük ölçüde artırırsınız. 3-4 hafta boyunca her gün 5 gram kreatinin alınmasının kaslarınızı 5-7 günlük bir yükleme aşamasında olduğu kadar CP ile dolduracağı iddia edilirken, araştırmalar bunun kreatin yüklemesi ile daha kısa sürede gerçekleştiğini göstermektedir. Dahası, kaslarınız CP ile doldurulduğunda, bakım periyodu boyunca alacağınız kreatin ile CP miktarını arttırmaya etmeye devam edebilirsiniz. Bu, yükleme aşamasının faydalarını daha uzun ve daha sürdürülebilir bir süre boyunca elde etmeye devam edebileceğiniz anlamına gelir. Yükleme ayrıca, hemen hemen bir miktar marjla daha iyi performans elde edeceğinizi garantiler. Performansın yanı sıra, kaslarınızı korumak için su tutulmasını desteklediğinden ve size daha dolgun bir görünüm kazandıracağından yüklemeye başlar başlamaz farkı hissedersiniz.

Kreatin yüklemesinin avantajları şunlardır:
- Hızlı sonuçlar elde edebilirsiniz
Yükleme sırasında, enerji düzeylerinde ve fiziksel performansta, ayrıca kaslarınızın büyüklüğü ve görünürlüğünde hızlı bir iyileşme göreceksiniz.
- Sürdürülebilirdir
İlk yükleme aşamasından sonra, takviyeye devam ederek daha uzun süre fayda sağlayabilirsiniz, bu da uzun vadede hem kullanışlı hem de uygun maliyetli olduğunu gösterir.
- Etkilidir
Kreatin yüklemesi, fiziksel performansta artışa yol açan CP seviyenizi artırmanın etkili bir yoludur. Birçok sporcu için, daha uzun bir süre boyunca günde sadece 5 gr kreatin almak başlangıçta işe yaramamaktadır. Bu yüzden yükleme yapmak, iskelet kas dokusunda bir CP tabanı oluşturduğundan optimaldir.
- Daha İyi Görünüm Sağlayabilir
Kaslarınız daha çok glikojenle dolduğundan ve kreatin kaslarda tutulan suyu desteklediğinden, spor salonunda biraz vakit geçirdiğinizde daha büyük ve daha dolgun görünürsünüz. Bu da daha iyi sonuçlara yol açacak olan motivasyonunuzun artmasına yardımcı olur.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.