Kortizol

Kortizol

Kortizol Nedir

Kortizol, böbrek üstü bezleri tarafından özellikle stresli dönemlerde üretilen bir hormondur. Stres fiziksel veya psikolojik kaynaklı olabilir. Sporcular kendilerini düzenli olarak şiddetli fiziksel kasılmalara maruz bıraktıklarından yüksek miktarlarda kortizol üretmeye meyillidirler. Bu hormonun üretimini düzenleyebilmek özellikle sporcular için çok önemlidir çünkü fazla kortizol hücre ve doku yıkımının artmasına sebep olur. Bunun sonucu olarak kas kütlesi kazanımı zorlaşır ve yağ depolama oranı özellikle karın bölgesinde olmak üzere genel bir artışa geçer.

Devamını oku..

Bu kategoride ürün bulunmamaktadır.

Ne İşe Yarar

Kortizol üretimi vücuda sadece belirli durumlarda büyük avantajlar sağlayabilen bir olaydır. Hormon, vücut “savaş ya da kaç” tepkilerini kışkırtan ekstrem durumlara tepki verdiğinde önemli bir rol oynar. Kortizol birçok işleve sahip bir maddedir: glikoz ve yağların enerji kaynağı olarak kullanılmasını teşvik eder ve organizmaya stresle başa çıkma konusunda yardımcı olur. Herşeyi hesaba katacak olursak, fazla kortizol üretimi, hormon katabolik (acil kullanım için vücuttaki glikojen depolarının ve kas dokularının yıkımını destekleyen) bir özelliğe sahip olduğundan problem teşkil eder. Aynı zamanda yeni kas kütlesi oluşumunu da engeller. Kortizol üretimini en az seviyeye indirmek için kullanılan besin takviyeleri kas dokusunun yıkılmasını önlemeyi sağlayarak kasların korunumuna katkıda bulunurlar ve spor performansını olumlu bir yönde etkilerler.
Uzun çalışma saatleri ve gürültü ile kirlilik gibi durumlara uzun süre maruz kalmak sonucunda meydana gelen günlük stres vücudun çok fazla kortizol üretmesine sebep olabilir. Sporcularda bu hormon genellikle şiddetli ve düzenli egzersiz seansları nedeni ile ortaya çıkar. Kronik olarak artmış kortizol seviyeleri sıvı tutumuna neden olurken, kas yıkımına katkıda bulunurlar ve aynı zamanda vücudun bağışıklık sisteminin zayıflatırlar. Bunun sonucu olarak vücutta osteoporoz gibi hastalıkların gelişme riski artar. Ek olarak, madde özellikle karın bölgesinde yağ depolanmasını destekleyici özelliklere sahiptir.
Kortizol üretimini kontrol etmenin bir yolu bunu en aza indirmeye yarayan ve hormonun zararlı etkilerini önlemeyi sağlayan tamamlayıcı maddeleri kullanmaktır. Düzgün bir dinlenme süreci, rahatlama ve iyi bir gece uykusu da vücuda yenilenme için gerekli süreci tanıyacağından bu açıdan önemli noktalardır. Özellikle dallı zincirli amino asitler olmak üzere amino asit kullanımı da benzer olarak kasların iyileşme sürecine destek olup bu süreci hızlandırır.

Dikkat - Olası Yan Etkiler

Bu besin takviyelerinin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
Besin takviyeleri, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.