Kolesterol Kontrol

Kolesterol Nedir?

Fazlası atardamarlarda plak oluşumuna sebebiyet vererek kalp problemlerine yol açsa da, kolesterol, hücre yapılarının ve bir bütün olarak tüm vücudun düzgün bir şekilde işlemesini sağlamak açısından birincil öneme sahip bir maddedir. Çeşitli bitkisel ekstratların, kan kolesterolünü düşürerek kardiyovasküler rahatsızlıkların gelişim riskini azalttığı yapılan çalışmalar sonucu kanıtlanmıştır.

Devamını oku..

Bu kategoride ürün bulunmamaktadır.

Ne İşe Yarar

Kolesterol, vücutta hücre zarlarının oluşmasına katkıda bulunurken, aynı zamanda enerji, D vitamini ve steroid hormonların sentezinden sorumludur. Bu madde, kanda dolaşan ve proteinli maddeler ile ilişkisi olan bir lipittir. Vücuttaki fonksiyonların düzgün bir biçimde yerine getirilmesi açısından çok önemli bir madde olan kolesterol; yiyeceklerden besin maddelerinin emilip sindirilmesini sağlayan safra asitlerinin oluşumunda, hormon sentezinde ve kan dolaşımı yoluyla doku ve organlara besin maddelerinin taşınmasını sağlayan moleküllerin yapımında büyük rol oynar.

Fazla kolesterol, damar çeperlerinde plak oluşumuna neden olarak damar sertleşmesi ve diğer kardiyovasküler problemlerin oluşma şansını arttırır. Yüksek miktardaki kolesterolün kendi başına oluşturduğu herhangi bir semptom olmamasına rağmen, bu madde zaman içerisinde damarlarda birikerek damar tıkanıklığına sebebiyet verebilir ve oksijen taşıyan kanın dokulara ulaşmasını zorlaştırabilir. Özellikle beyne ve kalbe yeterince kan ulaşmadığında ortaya kalp krizi veya felç gibi durumlar çıkar.

Bazı besin takviyeleri, laboratuvar ortamında üretilen ve aynı işe yarayan çeşitli ilaçlara benzer bir yolla kolesterol seviyelerinin düşürülmesine katkıda bulunabilirler. Bu maddeler kendi başlarına veya başka bir tedaviyi desteklemek amaçlı, beslenme, ilaç tedavisi veya fiziksel egzersiz yoluyla kullanılabilirler.

Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Bu tamamlayıcı maddenin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Besinsel tamamlayıcı maddeler, çeşit içeren, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.