Kolajen Tipleri Nelerdir? Tip 1 ve Tip 2 Kolajen Farkları

Kolajen insan vücudunda en fazla bulunan proteindir ve bağ dokunun ana bileşenidir. Ciltte, kemiklerde, tendonlarda ve kaslarda bulunan kolajen esas olarak vücudu bir arada tutmaktan sorumludur. Yeni hücrelerin bağlandığı dermis içindeki ağı oluşturduğundan, cilt hücrelerinin yeniden büyümesi ve yenilenmesi için esastır. Kolajen, bazı önemli ve hassas organlar dahil olmak üzere tüm vücudumuzu korur. Bu nedenle, kolajen alımı oldukça önemlidir. Bağ dokusundaki bir bozulma organların korunmasız kalmasına ve cildin sarkmasına neden olacaktır.
Tip I kolajen çoğunlukla deride, tendonlarda, bağlarda, kemiklerde, dişlerde ve organların arasında bulunur. Tip II ağırlıklı olarak gözlerde ve kıkırdakta bulunur. Tip III ise, ciltte, kaslarda ve kan damarlarında bol miktarda bulunur. Birlikte, bu üç tip kolajen vücudumuzda bulunan toplam kolajenin %90 ila 95'ini oluşturur. Bu ana kollajen türlerinin her biri yapı bakımından benzerdir ve üretim süreçleri aynıdır. Klinik çalışmalar, zayıflatılmış tip II kolajenin, eklem sağlığını glukozamin + kondroitinden daha iyi desteklediğini göstermiştir.
Çoğu zaman, Tip I ve III kolajen tipik olarak bir arada gruplandırılır. Bunun nedeni, bu iki kolajen türünün vücutta bol miktarda bulunması ve benzer fonksiyonlara hizmet etmesidir. Aslında, birlikte vücuttaki toplam kollajenin %90'ından fazlasını oluştururlar! Bu iki tür kollajen cilt, tırnak, kemik, saç ve kasların korunmasında kilit unsurlardır. Tip I ve III kollajen, bağ dokularımızda bulunan hücreler ve sırasıyla kemik oluşturan hücreler olan osteoblastlar ve fibroblastlar tarafından üretilirler.

Kolajen Tipleri Nelerdir? Tip 1 ve Tip 2 Kolajen Farkları

Tip 1 Kolajen Nedir, Ne İşe Yarar?:

Tip 1 kolajen ince çizgileri ve kırışıklıkları en aza indirger ve cildin esnekliğini ve nemliliğini artırır. Sadece kaslarınızı, gözlerinizi, kemiklerinizi ve omurganızı yeniden inşa etmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda tırnaklarınızı güçlendirir ve daha güçlü ve daha kalın saçlara sahip olmanızı sağlar. Deniz ürünlerinde bol miktarda bulunur.

Tip 2 Kolajen Nedir? Ne İşe Yarar?

Tip 2 kolajen, kıkırdaktaki protein moleküllerinin çoğunluğunun, eklemlerinizin ve kemiklerinizdeki, omurga disklerinizdeki ve gözlerinizdeki bağ dokuların sağlığını destekleyen güçlü bir bileşiktir. En iyi kaynaklarından biri organik kemik suyu proteinidir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.