Collagen (Kolajen)

Collagen (Kolajen)

Collagen (Kolajen) Nedir?

Kolajen, hayvan vücudundaki kemik, tendonlar, deri, tırnaklar, saç, bağ dokular ve kıkırdak dokular gibi belirli lifli yapılarda bulunan bir protein çeşididir. Bu protein türü, saydığımız yapıların korunmasına, dayanıklılığına ve esnekliğine katkıda bulunurken aynı zamanda bu tarz yardımcı dokuların muhafazasını ve onarımını destekler. Yeterli miktarda kolajen tüketimi cilt sıkılığını arttırmaya yardımcı olur ve bu sayede kırışıklıkları, selüliti ve deri çatlaklarını önlemeye ve tedavi etmeye olanak sağlar. Kolajen aynı zamanda eklem ağrılarını ve bağ doku sakatlıklarını tedavi etmeye de yarar.

Devamını oku..

16 Kayıt

sayfa başı

16 Kayıt

sayfa başı

Kolajen Ne İşe Yarar?

İyi bir beslenme her zaman vücudun tüm ihtiyaçlarını karşılayamayabilir. Günlük stres ve beslenmede oluşabilecek dikkatsizlikler bazen gözden kaçar ve fiziksel görünüşünüze (cilt, tırnaklar, saçlar vs.) bile etki edebilen çeşitli sağlık problemlerine yol açabilir. Bu gerçeğin yanı sıra, yaşlandıkça vücutta doğal yollarla üretilen collagen miktarı düşer ve sarkmalar ile kırışıklıklar ortaya çıkmaya başlar.

Yeterli miktarda collagen tüketimi cildin sıkılığı ile kas elastikiyetini arttırır ve kırışıklıklar ile çatlakların oluşumunu engeller. Eklem yapılarının oluşumuna ve yenilenmesine de katkıda bulunan kolajen eklem ağrılarında veya bağ doku lezyonlarının tedavisinde sıklıkla kullanılan bir maddedir. Sporcular için kolajen gibi besin maddelerinin tüketimi çok önemlidir çünkü vücuttaki kolajen miktarı ne kadar yüksek olursa eklem ve bağ dokuların yıpranma ve aşınma oranı (bu yıpranmalar ağrı ve rahatsızlıklara sebep olurlar) o kadar azalır. Bu proteinin tüketiminin arttırılması kıkırdak dokunun yenilenmesine ve aldığı hasarlar sonrasında iyileşmesine de katkıda bulunur. Collagen deri altındaki yapılarda (dermis) bulunan dokuların oluşumuna katkıda bulunarak doku desteği sağlar ve dokuların kuvvetini, canlılığını ve sağlığını arttırır. Bu protein aynı zamanda zayıflama tedavilerinde ekstra bir destek olarak kullanılır. Çoğu zaman önlenemeyen destek yapılarının ve hacimlerinin (kas ve yağ) kaybı sonucunda ortaya çıkan gevşekliği azaltmaya yardımcı olur.

Kolejenin Temel Faydaları:

  • Kemikleri ve eklemleri güçlendirir
  • Saçı ve tırnakları kuvvetlendirir
  • Derinin sıkılaşmasını sağlar
  • Çatlak ve selülit oluşumunu engeller
  • Kırışıklıkları engeller
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Bu tamamlayıcı maddenin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Besinsel tamamlayıcı maddeler, çeşit içeren, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.
  • Aktif maddeye aşırı duyarlılık durumunuz söz konusu ise, kullanmayınız. Eğer sıklıkla alerjik reaksiyon geçiriyorsanız bu maddeyi kullanmadan önce doktorunuza danışınız.