Collagen (Kolajen)

Collagen (Kolajen)

Collagen (Kolajen) Nedir?

Kolajen, hayvan vücudundaki kemik, tendonlar, deri, tırnaklar, saç, bağ dokular ve kıkırdak dokular gibi belirli lifli yapılarda bulunan bir protein çeşididir. Bu protein türü, saydığımız yapıların korunmasına, dayanıklılığına ve esnekliğine katkıda bulunurken aynı zamanda bu tarz yardımcı dokuların muhafazasını destekler. Kapsül, tablet ya da sıvı formda gıda takviyelerinde bulanabileceği gibi anti-aging kremlerde de collagen içeriğine sıklıkla rastlanmaktadır.

Devamını oku..
Cilt Güzelliği & Anti-Aging Ürünleri Eklem & Kıkırdak Doku Ürünleri

Gösterilen 1 - 20 / Toplam : 29

sayfa başı

Sayfa :
 1. 1
 2. 2

Gösterilen 1 - 20 / Toplam : 29

sayfa başı

Sayfa :
 1. 1
 2. 2

Kolajen Ne İşe Yarar?

İyi bir beslenme her zaman vücudun tüm ihtiyaçlarını karşılayamayabilir. Günlük stres ve beslenmede oluşabilecek dikkatsizlikler bazen gözden kaçar ve fiziksel görünüşünüze (cilt, tırnaklar, saçlar vs.) bile etki edebilen çeşitli sağlık problemlerine yol açabilir. Bu gerçeğin yanı sıra, yaşlandıkça vücutta doğal yollarla üretilen collagen miktarı düşer ve sarkmalar ile kırışıklıklar ortaya çıkmaya başlar.

Sporcular için kolajen gibi besin maddelerinin tüketimi çok önemlidir çünkü vücuttaki kolajen miktarı ne kadar yüksek olursa eklem ve bağ dokuların yıpranma ve aşınma oranı (bu yıpranmalar ağrı ve rahatsızlıklara sebep olurlar) o kadar azalır. Bu proteinin tüketiminin arttırılması kıkırdak dokunun yenilenmesine ve aldığı hasarlar sonrasında iyileşmesine de katkıda bulunur.

Kollajen Bakımından Zengin Besinler:

Vücudumuzdaki proteinin %30'a yakınını kollajen oluşturmaktadır. İnsan vücudunda toplamda 16 tip kollajen bulunur. Bu kollajenlerin %90'ını Tip I,II,III kollajenleri oluşturmaktadır. Kollajen Tip I ve III deride, kemiklerde, tendonlarda ve ligamentlerde yoğunlaşırken, tip II öncelikle eklemlerde bulunur. Dr. Josh Axe, kolajeni kısaca "bizi bir arada tutan yapıştırıcı” olarak nitelendirmektedir. Collagen bakımından zengin besinler aşağıdaki gibi sıralanabilir.
 • Kemik suyu ve ilik kollajen bakımından zengin besinler arasında yer almaktadır. Sığır eti kemik suyu tip I bakımından zenginken. Hindi ve tavuk kemiğinin suyu tip II kollajeni bakımından zengindir.
 • Somon kollajen sentezi için gerekli proteinleri aktive ettiği gösterilmiş bir iz minerali olan çinko içermektedir.
 • Yumurta sarısı ve yumurta kabuğu membranlarında kollajen içeren yiyeceklerden bir diğeridir.
 • Kolejenin Temel Özellikleri:

  • Kemikler ve eklemlerde doğal olarak bulunur
  • Saç ve tırnakta bulunur.
  • Birçok anti aging kremde kullanılmaktadır
  • Sıvı olarak ya da kapsül olarak gıda takviyesi olarak sunulmaktadır.
  • Sığır, balık ve tavuktan elde edilen farklı ürünler bulunmaktadır.
  Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Bu tamamlayıcı maddenin hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Besinsel tamamlayıcı maddeler, çeşit içeren, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.
  • Aktif maddeye aşırı duyarlılık durumunuz söz konusu ise, kullanmayınız. Eğer sıklıkla alerjik reaksiyon geçiriyorsanız bu maddeyi kullanmadan önce doktorunuza danışınız.