Coenzyme Q10 (Koenzim Q10)

Coenzyme Q10 (Koenzim Q10)

Koenzim (Coenzyme) Q10 Nedir?

Koenzim Q10 (ubikinon olarak da adlandırılır) vitaminlere benzer özellik gösteren bir maddedir ve biyolojik fonksiyonlar açısından çok önemli bir role sahiptir. Bu madde hücre enerjisi üzerinde etkileri bulunur ve önemli bir antioksidan olarak bilinmektedir. Koenzim Q10 neredeyse tüm vücut hücrelerinde bulunan ve enerji üretiminde önemli bir rol oynayan bir maddedir.

Devamını oku..

Gösterilen 1 - 20 / Toplam : 23

sayfa başı

Sayfa :
  1. 1
  2. 2

Gösterilen 1 - 20 / Toplam : 23

sayfa başı

Sayfa :
  1. 1
  2. 2

CoQ-10 Özellikleri:

  • Koenzim Q10 özellikle kalp, karaciğer, böbrek ve pankreasta bulunan vitamin benzeri bir maddedir.
  • Et ve deniz ürünlerinde az miktarda bulunur.
  • Laboratuar otamında üretilip gıda takviyesi olarak sunulabilir.
  • Koenzim Q10 ilk olarak 1957'de tanımlanmıştır. "Q10", maddenin kimyasal yapısına atıfta bulunmaktadır.

CoQ-10 Bakımından Zengin Besinler:

Coenzyme Q-10 yağda çözünür bir mikro besindir. Somon, ton balığı ve ringa balığı gibi yağlı soğuk su balıklarında bulunur. Ayrıca sığır eti ve tavuk eti CoQ-10 bakımından zengin besinlerdir. Yer fıstığı, çilek ve protakal gibi yiyecekler de bitkisel kaynaklı koenzim Q10 kaynakları olarak gösterilebilir.

Koenzim Q10 Kullanımı:

Bir koenzim Q-10 takviyesi kullanmak, besinlerden aldığınız miktardan daha fazlasını sağlayabilir. Ancak dengeli bir diyet uyguluyorsanız, muhtemelen buna ihtiyacınız olmaz. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi'nin tavsiyesine göre yetişkinlere yönelik günlük tüketim miktarı, 30 mg ila 200 mg arasında değişmektedir.[1] Güvenli tarafta olmak için, CoQ-10 içerikli herhangi bir gıda takviyesi kullanmdan önce sağlık uzmanınıza danışın.

Dikkat - Olası Yan Etkiler:

Birçok kullanıcı koenzim Q10 aktif içeriğini iyi tolere etmesine rağmen, mide rahatsızlığı, iştah kaybı, bulantı, kusma ve ishal gibi bazı hafif yan etkiler görülebilir. Bazı insanlarda alerjik deri döküntülerine neden olabilir. Aynı zamanda tansiyonu düşürebilir, bu yüzden çok düşük tansiyonunuz varsa CoQ-10 alırken kan basıncınızı dikkatli bir şekilde kontrol edin. Toplam günlük dozu, günde 2 veya 3 kez daha küçük miktarlarda almak, yan etkilerin azaltılmasına yardımcı olabilir. Hamilelik döneminde doktor tavsyesi üzerine kullanılmalıdır. Emzirme dönemlerinde kullanılması tavsiye edilmez. Tansiyon hastlarının CoQ-10 içerikli ürünleri kullanmadan önce sağlık uzamanına danışmaları tavsiye edilmektedir.