Flax Seed Oil (Keten Tohumu Yağı)

Flax Seed Oil (Keten Tohumu Yağı)

Keten Tohumu Yağı (Flax Seed)

Keten tohumundan elde edilen yağ, temel yağ asitleri gibi vücudun düzgün bir şekilde çalışmaya devam etmesi için gereken çok önemli besin maddeleri açısından zengin bir içeriğe sahiptir. Bir tamamlayıcı madde olarak, kan lipid profilini geliştirmek ve iltihaplı hastalıkların riskini azaltmak gibi çeşitli tedavisel etkileri mevcuttur. Keten tohumu yağının kullanımı, erken yaşlanma, kanser ve kalp ve damar sistemi ile ilgili hastalıkların önlenmesine faydalı olabilir.

Devamını oku..

3 Ürün

sayfa başı

3 Ürün

sayfa başı

Keten Tohumu Ne İşe Yarar

Keten tohumlarından elde edilen yağ, başta omega-3 ve omega-6 olmak üzere yağ asitlerince zengin bir içeriğe sahip olmakla beraber, vücudun düzgün bir şekilde çalışması ve sağlığını sürdürmesi açısından büyük önem taşıyan bir maddedir. Omega-3 yağ asitleri vücuttaki normal büyüme ve gelişme süreçlerinde önemli bir rol oynar. Fakat vücut bu maddeyi kendi başına üretemez. Bu nedenle omega-3, gıdalar veya besinsel tamamlayıcı maddeler yoluyla vücuda alınmalıdır. Bu yağın antioksidan özellikleri hücreleri serbest köklere karşı korurken, hastalıkların, hücre dejenerasyonunun ve erken yaşlanmanın önlenmesine yardımcı olurlar.

Keten tohumu yağının bu kadar önemli olmasının sebebi, vücudun daha sonra dokosaheksaonik asit (DHA) ve eikosapentaeonik (EPA) aside dönüştürdüğü alfa-linolenik asit (ALA) başta olmak üzere omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olmasıdır. Bu yağ asitleri balık yağının çalışma prensiplerine benzer bir şekilde vücutta metabolik aktiviteyi arttırıcı özelliklere sahiptirler. Pro-inflammatuvar faktörlerin dengesini değiştirerek iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olurlar. Dahası, bu maddeler hücre dejenerasyonunu önleyerek kronik hastalıkların, kanserin ve inflamatuvar rahatsızlıkların (artrit ve osteoartrit) gelişimini engellerler.

Omega-3’ü omega-6’ya tercih ederek yapılan, yağ asitleri bakımından zengin ve dengeli bir beslenme; kanın akışkanlığının artmasına, kan basıncının düşmesine ve kandaki trigliserit seviyesinin azalmasına katkıda bulunur. Tüm bunlar kardiyovasküler sağlığı korumaya yönelik etkilerdir.

Keten tohumu yağında bulunan fitoöstrojenler karsinojenez gelişimini engellemeye katkıda bulunurlar. Bu maddelerin özellikle meme ve prostat kanserine karşı koruyucu etkileri bulunmaktadır. Keten tohumu yağı özütünde bulunan fitoöstrojenler menopoz süreci boyunca sıklıkla meydana gelen hormonal değişiklikleri en aza indirmeye yardımcı olurken aynı zamanda menstrüel döngü sırasında oluşan hormonal dalgalanmaları hafifletirler. Bunun sonucu olarak, bu tamamlayıcı maddeler menopoz semptomları ile başa çıkmanızı sağlarlar ve premenstrüel sendrom sırasında ortaya çıkan menstrüel krampların azalmasına katkıda bulunurlar.

Prostat büyümesi yaş ilerledikçe ortaya çıkabilecek bir rahatsızlıktır. İdrar yapma isteğini arttırma veya özellikle geceleri idrar yaparken rahatsızlığa neden olma gibi olumsuz etkileri vardır. Bu tamamlayıcı maddenin anti-inflamatuvar etkileri, prostatın şişmesini ve iltihaplanmasını önlemeye yardımcı olurken aynı zamanda sperm kalitesini iyileştirerek erkekte cinsel verimliliği arttırmaya katkıda bulunur.

Keten Tohumu Yağının Faydaları:

  • Kardiyovasküler sistemi korumaya yardımcı olur
  • Anti-inflammatuvar bir faktördür
  • Anti-kanser özellikleri vardır
  • Kan dolaşımını olumlu yönde etkiler
  • Zayıflamaya yardımcı olur
Dikkat - Olası Yan Etkiler
  • Flax seed oil hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımının güvenli olup olmadığı ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Önlem olarak bu durumlarda kullanılması önerilmez.
  • Besin takviyeleri, çeşit içeren, dengeli bir beslenmeye ve sağlıklı bir yaşam tarzına alternatif olarak kullanılmamalıdır.
  • Bu ürünlerin, doğal kan pıhtılaşma işlemi ile çatışabileceğinden, K vitamini eksikliği veya hemofili hastalığına sahip kişiler ile antikoagülan ilaç tedavisi alan hastalar tarafından kullanılması önerilmez.
  • Herhangi bir ameliyata girmeden en az 2 hafta önce bu ürünü kullanmayı bırakınız.