Kereviz Tohumu (Celery Seed)

Kereviz Tohumu (Celery Seed)

Kereviz Tohumu Nedir?

Kereviz bitkisi toprak altında bir yumru halinde olan ve toprağın üzerinde dal şeklinde kalın yaprakları bulunan, 40 ila 60 cm arasında bir bitki türüdür. Maydonoza benzerliği ile dikkat çeker. Bitkinin içerisinde kumarinler, antioksidanlar, linoleik asit, omega 6 gibi bir çok yararlı madde bulunmaktadır. Kereviz tohumları taze ve kurutulmuş olarak bulunurlar. Kereviz tohumu ilk olarak Hindistan’da grip, soğuk algınlığı, artrit gibi hastalıkların tedavisinde, karaciğer ve dalak rahatsızlıkları için ve aynı zamanda ödem söktürücü ve sindirim düzenleyici olarak kullanılmıştır.

Devamını oku..

1 Ürün

sayfa başı

1 Ürün

sayfa başı

Kereviz Tohumu Ne İşe Yarar?

Kereviz tohumu üriner sistem antiseptiği olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda anti romatizmal özellikleri olan bu tohum, gaz ve idrar söktürmeye de yardımcı olur. Kereviz tohumu tüketimi sindirimi kolaylaştırırken, spazm çözücü etkilere de sahiptir. Özellikle prostat sağlığına çok iyi gelen kereviz tohumu , sinir sistemi üzerindeki yatıştırıcı etkisi ile de bilinmektedir. Kereviz tohumu cinsel gücü ve libidoyu arttırır. Böbrek üstü bezleri başta olmak üzere iç salgı bezlerinin çalışmasını tetikler ve kan dolaşımını pisliklerden arındırır.

  • Prostat sağlığını destekler.
  • Sindirim sisteminin fonksiyonel çalışmasını sağlar.
  • Yatıştırıcı etkiye sahiptir.

Dikkat Olası Yan Etkiler

Kereviz tohumunun hamilelik döneminde kullanılması tavsiye edilmez. Aktif böbrek iltihabı olan hastalar ile huş ve kavak ağaçlarının polenlerine alerjisi olan kişilerde de kereviz tohumu tüketiminin yan etkileri görülebilir. avsiye edilen günlük kullanım dozu aşılmamalıdır. Besin takviyeleri çeşit içeren sağlıklı beslenme alışkınlıklarına alternatif değildir.