Keratin

Keratin

Keratin Nedir?

Keratin, bir amino asit zinciri, yani proteindir. Keratini oluşturan polipeptid zincirleri bir sülfür bağı ile birbirlerine bağlanır. Bu bağlar küçük iplikçikler şeklindedir.Bu iplikçikler birleşerek büyür ve bir arada istiflenerek bir hücreyi oluştururlar.Saç, birbirine sülfür köprüleri ile bağlanmış keratin molekülleridir. Saçtaki herhangi bir değişiklik yapılırsa aradaki bu sülfür bağları kırılır.Saçın mesela perma ile dalgalandırılması, bu gözle görülemeyen bağların değişikliğe uğramasından ibarettir.

Keratini tanımlamak için yaptığımız tüm bu açıklamalar aslında tek bir “saç” hücresini tanımlamak içindir. Devamını oku..

1 Ürün

sayfa başı

1 Ürün

sayfa başı

Keratin Faydaları Nelerdir?

  • Deri, tırnak,ipek,yün ve tüy birbirlerinden farklı maddelerdir. Ama hepsi keratinden oluşmuştur ve hepsi keratinin kendine has özellikleri nedeni ile çeşitli özellikler kazanmışlardır.Mesela saçın ve derinin esnek olması önemlidir. Ama tırnaklar sert olmalıdır.
  • Keratinin tüm bu maddelerde “koruyucu” olarak ön plana çıkıyor olmasıdır. Deriyi koruyan madde keratindir. Derinin ne kadar korunaklı ve özel bir malzeme olduğu bilinmektedir. Keratin, kendine has moleküler yapısı ile deriyi dış etkilere karşı korunaklı bir hale getirir, derinin yapısını özel bir şekilde belirler. Bir örnek vermek gerekirse derinin gözenekli yapısı insanın hayatta kalabilmesi için son derece önemlidir.