Kazein Protein Nedir ?

Kazein, süt, yoğurt, çikolata, dondurma ve çeşitli işlenmiş gıdalar gibi süt ürünlerinde bulunan bir protein türüdür. Kazein proteinini supplement formunda alabilirsiniz, zira sıklıkla başka bir süt esaslı protein olan whey proteine alternatif olarak satılmaktadır. Kazein proteini, besinler yoluyla da tüketilse supplementler yoluyla da alınsa sahip olduğu potansiyel birçok fayda ile diyetinize çok yararlı bir katkı olabilir.

Casein protein ne işe yarar

Kazein proteininin temel faydalarından biri sindirim hızıdır. Kazein, yavaş sindirilen bir proteindir ve beslenme uzmanlarına göre bu sindirim yedi saate kadar devam edebilir. Bir egzersiz seansından sonra kaslarınızdaki enerji depolarını hızla yenilemek için hızlı sindirilen bir protein türünü tercih etmelisiniz. Kazein ise gece boyunca sindirileceğinden yatmadan önce tüketilmesi daha mantıklı olan bir protein çeşididir.

Protein ve protein takviyeleri, genelde ağırlık kazanma ve kas kütlesi oluşturma ile ilişkili olsalar da, "Amerikan Klinik Beslenme Dergisi" nin 2009 baskısında yayınlanan bir araştırma, kazeinin kilo vermeye de yardımcı olabileceğini ileri sürmüştür. Enerji alımının sırasıyla %10'u ve %25'i kazeinden sağlanan iki farklı diyet karşılaştırılmış ve %25'lik kazein diyetinin enerji harcaması ve tokluk hissinde bir artış sağladığı gözlemlenmiştir. Araştırmacılar, bu sonuçlara istinaden, artmış kazein tüketiminin, kilo yönetiminde ve vücut kompozisyonunu geliştirmede faydalı olabileceği sonucuna varmıştır.

Kazein Protein Nedir ? Casein Protein Rehberi

Kazein Protein Ne İşe Yarar?

Kas kütlesi oluşturmaya yardımcı olurken yeterli miktarda protein tüketimi, büyüme ve iyileşmeye yardımcı olması için de faydalı olabilir. 2004 yılında "Spor ve Egzersizde Tıp ve Bilim" dergisinde yayınlanan bir araştırma, direnç egzersizi sonrasında 20 gram kazein alan sporcuların, kas büyümesi için yararlı olan kas protein sentezi ve kas proteininin net dengesini arttırdığını ortaya koymuştur. Pozitif bir kas proteini net dengesi, vücudunuzun parçaladığından daha fazla kas sentezlediği anlamına gelir.

Kazein ihtiyacınızı karşılamak için ek gıda takviyeleri yerine eksiksiz besin maddelerinden yararlanmak isterseniz, bir dizi ilave fayda ile karşılaşırsınız. Süt ve az yağlı peynir gibi kazein içeren gıdalar aynı zamanda yüksek miktarda D vitamini, kalsiyum ve potasyum içermektedir. Bu kombinasyon, kemik sağlığına iyi gelebilir, osteoporoz ve diyabet geliştirme şansınızı azaltır ve kan basıncınızı yönetmeye yardımcı olabilir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.