Kas Yapan Yiyecekler Hangileridir?

İster vejetaryen ya da vegan olun, ister kalori saymanız gereksin, herkes proteine ihtiyaç duyar. İşte size, kas geliştirmek, açlığınızı kontrol etmek ve farklı kaynaklardan protein tüketebilmek için, tüm beslenme tiplerine uyum sağlayabilecek yüksek proteinli gıdalardan oluşan bir liste.

• Süzme yoğurt:
Süzme yoğurdun böylesine popüler bir hale gelmesinin nedeni, diğer yoğurt çeşitlerine kıyasla iki kat daha fazla protein içermesidir. Ayrıca, bağırsak sağlığına çok iyi gelen kalsiyum ve probiyotik bakteriler açısından da zengindir. Şeker alımını kontrol altında tutmak için sade süzme yoğurt tercih edebilirsiniz.

• Süzme peynir:
Gece geç vakitlerde yemek için en uygun besinlerden biri olan süzme peynir, protein ihtiyacınızı mükemmel bir şekilde karşılar. Whey’den çok daha yavaş bir şekilde sindirilen bir süt proteini olan kazein içeren bu besin maddesi, uykudayken kaslarınızın yıkılmasını önlemenin yanı sıra, gecenin ortasında uyanıp acıkmanızı da engeller.

Kas Yapan Yiyecekler Hangileridir? Protein İçerikli Besinler

Protein İçeren Besinler:

• İsviçre peyniri:
İsviçre peyniri, süpermarkette yaygın olarak bulunan diğer opsiyonlara nazaran daha fazla protein içerdiğinden, sandviç ve hamburgerlerinizde kullanmak için birebir bir besindir. Eğer tam yağlı isviçre peynirinin size getireceği kalorilerden endişeleniyorsanız, bu ürünün 8e 1 protein yağ oranına sahip ve aynı zamanda hala lezzetinden bişey kaybetmeyen az yağlı çeşitleri de mevcuttur.

• Yumurta:
Bu beyaz mucizeler kaslarınız için neredeyse mükemmel bir besin kaynağıdır. Yumurta ucuz olmasının yanı sıra birçok pişirme yöntemi ile size çeşitlilik sağlar. Kaslar için kilit bir öneme sahip olan BCAA içeriği oldukça yüksek olan yumurta, aynı zamanda size ekstra omega 3 yağ asitleri de sağlayarak, vücut sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

• Biftek:
Yağsız biftek dilimleri, her 7 kalorisinde size 1 gram protein sağladığından fantastik bir protein kaynağıdır. Kemiksiz pirzola ise 11 kaloride 1 gram protein içerir. Yağsız biftek çok pişirildiğinde kuruyacağından, bu eti az ya da orta pişmiş olarak tüketmeniz, protein alımınızı optimize etmeniz açısından önemlidir.

• Tavuk göğsü:
Vücut geliştirmeciler tarafından sıklıkla tercih edilen tavuk göğsü, diğer kümes hayvanlarının etlerine kıyasla daha fazla protein içermektedir. 85 gramında yaklaşık 24 gram protein barındıran tavuk göğsü, en fazla protein içeren besinler listesinde en üst sıralarda yer alır.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.