Karbonhidratsız Yiyecekler Hangileridir?

Düşük karbonhidratlı bir diyette, kalori yerine tükettiğiniz karbonhidratın gramını saymanız gerekir. Seçtiğiniz plana bağlı olarak, bu miktar günde 20 ila 130 gram karbonhidrat olabilir. Bu aralığın alt sınırında, yiyecek seçimleriniz konusunda özellikle dikkatli olmanız gerekir, böylece günlük sınırınızı aşmazsınız. Karbonhidratsız yiyecekler, tükettiğiniz karbonhidrat miktarının toplamına katkıda bulunmazlar. Düşük karbonhidratlı bir diyette, öncelikle kan şekerinizi önemli ölçüde arttıran yiyecekleri sınırlamanız gerekir. Protein, yağ ve lif bakımından zengin olan ve şeker alkolleriyle tatlandırılan gıdalar kan şekerini yükseltmez ve bu tür diyetler için en iyi seçeneği oluştururlar. Bir besinin "net" karbonhidratını, toplam karbonhidratlardan lif veya şeker alkollerinin gramlarını çıkararak belirlersiniz. Örneğin, bir yiyecekteki toplam karbonhidrat miktarı 12 gram ve bunun 4 gramı lif ise, net karbonhidratı 8 gram olacaktır. Yaygın olarak bilinen düşük karbonhidratlı diyetler, günlük karbonhidrat sınırınızı bu net karbonhidratlara göre belirlerler. Örneğin, Atkins'in indüksiyon aşamasında, günde sadece 20 gram net karbonhidrat almanız gerekir. Bu hesaplamaları USDA veritabanı gibi bir besin maddesi kataloğuna danışarak ya da Atkins'in web sitesindeki gibi bir karbonhidrat tablosuna göre kendiniz de yapabilirsiniz.

Karbonhidratsız Yiyecekler Hangileridir?

Karbonhidrat İçermeyen Besinler

Karbonhidratlar neredeyse sadece bitkisel besinlerde bulunurlar, bu nedenle çoğu hayvansal protein kaynağı (kırmızı et, kümes hayvanları ve deniz ürünleri) sıfır net karbonhidrat içerir –yani karbonhidrat içermezler. Yağsız kırmızı et ve kümes hayvanı etlerinde de sıfır net karbonhidrat vardır. Yumurta, çok az miktarda karbonhidrat içerir (yumurta başına yarım gramdan az karbonhidrat). Bununla birlikte, bu kuralın dikkate değer istisnaları vardır. Fin balıklarının sıfır net karbonhidratı olsa da, kabuklu deniz ürünleri karbonhidrat içerir (bir porsiyonda 1 ila 6 gram arasında). Kızartılmış etler ve kızartılmış balıklar, et ve balık dolmaları göz ardı edilmeyecek miktarda karbonhidrat içerirler. Sosis ve sosisli sandviç gibi yiyeceklerin olduğu hafif öğle yemekleri de karbonhidrat almanıza neden olurlar. Sığır straganof gibi karbonhidratlı bir sosta pişirilen proteinli gıdalar da önemli miktarda karbonhidrat içerirler.

Tereyağı, saflaştırılmış yağ, domuz yağı, sebze yağları ve yemek yağları da sıfır net karbonhidrat içerirler. Bazı salata sosları da karbonhidrat içermez, ancak ilave şeker bulunmadığından emin olmak için etiketi kontrol etmeniz önerilir. Çoğu peynir az miktarda karbonhidrat içerir - 30 gram başına 1 veya 2 gram - ama birkaç peynir türünde sıfır net karbonhidrat vardır. Karbonhidratsız peynirler arasında Emmenthaler, rendelenmiş Romano ve Parmesan, mascarpone, Stilton, havarti, queso blanco ve taze ve füme mozzarella bulunur. Karbonhidratsız sebze, meyve, baklagil, kuru yemiş, tohum veya tahıl bulamazsınız, ancak birçok yapraklı yeşil sebzedeki karbonhidrat miktarı servis başına bir gramdan daha azdır. Yine de, diyetinize endişe etmeden ekleyebileceğiniz karbonhidrat içermeyen birkaç çeşni ve bitki vardır. Elma şarabı, kırmızı şarap, ume erik, şekersiz pirinç ve beyaz sirke, sıfır net karbonhidrat içerir. Bu besinleri salata yeşillikleri üzerine istediğiniz gibi serpebilirsiniz. Taze fesleğen, kereviz tuzu, toz biber, köri tozu, sarımsak tuzu, İtalyan baharatı, Tay biberli salça ve baharatlı kahverengi hardal gibi çeşitli baharatlar ve çeşniler de karbonhidrat içermeyen besinler arasındadır. Ayrıca, bazı yapay tatlandırıcılar ve bunlarla yapılan şekersiz ürünlerden bazıları, diyetinize net karbonhidrat eklemez.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.