Karbonhidratların İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir?

Karbonhidratlar sağlıklı bir diyetin önemli bir parçasıdır. Vücudunuzun tüm hücreleri enerji elde etmek ve fonksiyonlarını düzgün bir şekilde yerine getirebilmek için karbonhidratlara ihtiyaç duyarlar. Meyve, sebze ve kepekli tahıllar gibi sağlıklı kaynakların seçilmesi, genellikle kan şekerinizi ve enerji seviyenizi sabit tutar (vücudunuz olması gerektiği gibi çalışır). 2010 Yılı Beslenme Kılavuzlarına göre, karbonhidratlar, diyetinizdeki kalorilerin yüzde 45 ila 65'ini (veya günde 2.000 kalorilik bir diyet için 225 ila 325 gramını) oluşturmalıdır. Karbonhidrat alımını azaltmayı teşvik eden diyetlere rağmen, bu makrobesinler, yediğiniz besinlerin en önemli bileşenleri arasındadır. Karbonhidratlar tipik olarak üç çeşittir: şekerler, nişastalar ve lifler. Hububat, sebze, meyve ve süt ürünleri, günlük kalori alımınızın yaklaşık yüzde 45 ile 65'ini oluşturan karbonhidrat kaynaklarıdır. Çok az karbonhidrat tüketmek, hoş olmayan yan etkilere ve hatta zamanla büyük komplikasyonlara yol açabilir.

Karbonhidratlar vücudunuzun ana enerji kaynağıdır. Tükettiğiniz her gram karbonhidrat yaklaşık 4 kalori içerir. Karbonhidratlar vücuda alındıktan sonra, amilaz enzimi onları vücudun tüm hücresel aktivitelerine güç vermek için kullandığı birincil yakıt olan glikoza dönüştürür. Kalp, beyin, böbrek ve kasların işlevlerini yerine getirebilmek için karbonhidratlara ihtiyaçları vardır. Fazla karbonhidratlar glikojene dönüştürülerek daha sonra kullanılmak üzere karaciğer ve kaslarda depolanabilir. Karbonhidratları azalttığınızda, vücudunuz ani yakıt eksikliğini telafi etmeye çalışırken yan etkilere maruz kalırsınız. Sonuç olarak ruh hali dalgalanmaları, bulantı, baş dönmesi, halsizlik ve depresyon yaşayabilirsiniz. Vücudunuz ketoza girdiğinde - yağ ve proteinin karbonhidrat yerine yakıt için yakıldığı bir durum - vücudunuz, tükürüğünüzde ortaya çıkan ve kötü bir nefese neden olabilecek keton adı verilen bileşikler üretecektir. Beyninizin normal aktivitesine yakıt sağlamak için ihtiyaç duyduğu glikozu alamadığından beyinsel fonksiyonlarınız da zarar görecektir.

Karbonhidratların İnsan Vücudu İçin Önemi Nedir?

Karbonhidratlar Ne İşe Yarar?

Vücudunuzu uzun süre karbonhidratlardan mahrum ederseniz ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Örneğin, vücudunuz yakıt olarak hareket etmek için kas dokusunu parçalamaya başlayabilir. Keton seviyeleri kan akışınızda yükseldikçe, kanınız daha asidik hale gelebilir, bu da böbrekleriniz ve diğer organlarınız üzerinde stres yaratır. Karbonhidrat içeren yiyeceklerin çoğu, diğer besinler bakımından da zengin kaynaklar olduğundan, karbonhidrat içeren yiyecekleri yemeyi bırakırsanız, besin eksiklikleri de geliştirebilirsiniz. Ana karbonhidrat türlerinden biri diyet lifidir. Lif, karbonhidrat içeren gıdaların sindirilmeyen bileşenidir. Kolesterolü düşürmeye, kabızlığı ve hemoroitleri azaltmaya, kan şekerini modüle etmeye ve bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı olur. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, tükettiğiniz her 1000 kalori için yaklaşık 14 gram karbonhidrat almanız gerekmektedir.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.