Karbonhidrat Ne İşe Yarar?

Günümüzde en yaygın kullanılan supplement protein tozu olmasına rağmen, karbonhidratlar gibi diğer besin öğelerini içeren tozlar da istediğiniz hedeflere ulaşmanıza yardımcı olabilirler. Karbonhidrat tozu, atletik aktivite için çok çeşitli faydalar sunabilir, çünkü karbonhidratlar vücudunuzun birincil enerji kaynağıdır. Bununla birlikte, karbonhidrat tozunun tüm etkileri tüm egzersiz hedefleri için yararlı değildir. Faydaları ne olursa olsun, karbonhidrat tozu veya diğer takviyeleri kullanmadan önce bir doktora danışmanız önerilir.

Karbonhidrat Tozu Ne İşe Yarar

Yoğun egzersiz, uzun vadede vücudunuz için önemli faydalar sağlayabilir, ancak iyileşme sürecinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri mutlaka sağlamanız gerekir. "European Journal of Applied Physiology" dergisinin Nisan 2010 sayısında yayınlanan bir araştırmaya göre, yoğun egzersiz yaparken karbonhidrat tüketilmemesi testosteron düzeylerinin düşmesine neden olabilir. Karbonhidrat tozu kullanmak, kas yapımına yardımcı olan bir hormon olan testosteron seviyelerini korumanıza yardımcı olabilir. Karbonhidrat tozu vücudunuza enerji verir, ancak bu durum vücudunuzun depolanmış enerjiyi daha az kullanmasına neden olabileceğinden, bazı durumlarda zararlı olabilir. "Medicine and Science in Sports and Exercise" dergisinin Mayıs 2010 sayısında yayınlanan bir araştırmada, egzersizden önce protein tozu tüketilmesi, egzersizden 24 saat sonra kalori yakımını artırırken, karbonhidrat tozu tüketiminin kalori yakımına bir etkide bulunmadığı gözlemlenmiştir.

Karbonhidrat Ne İşe Yarar? Karbonhidrat Tozlarının Faydaları Nelerdir?

Karbonhidrat Tozunun Yararları Nelerdir?

Çok karbonhidrat içeren öğünler genellikle egzersiz öncesi kullanım için önerilir, ancak karbonhidrat tozunu egzersiz sonrası öğününüzün bir parçası olarak tüketmek de yararlı olabilir. "International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism" dergisinin Aralık 2010 sayısında yayınlanan bir araştırma, optimal egzersiz iyileşmesi için karbonhidrat tüketiminin şart olduğunu ortaya koymuştur. Beslenme araştırmacısı Dr. John Berardi, sıvıların tüm gıdalardan daha verimli bir şekilde emildiğini, dolayısıyla karbonhidrat tozunun oldukça etkili olabileceğini belirtmektedir. Vücudunuz, egzersiz ve yemek dahil olmak üzere çeşitli uyaranlara yanıt olarak bazı hormonlar salgılar. Büyüme hormonu bunların en önemlilerindendir. Fakat bu hormonun salınımını en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, karbonhidrat tozu kullanmak istemeyebilirsiniz. "European Journal of Endocrinology" dergisinin Temmuz 2008 sayısında yayınlanan bir araştırma, tek başına bir protein öğününün büyüme hormonu salınımını arttırdığını, ancak protein ve karbonhidrat kombinasyonu öğünlerin hormona bir etki etmediğini ortaya çıkarmıştır.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.