Karbonhidrat Kaynakları Nelerdir?

Karbonhidratlar, nişasta, şeker ve selüloz içeren gıdalarda bulunan enerji kaynaklarıdır. Karbonhidrat tüketimi vücuda aynı zamanda vitamin, mineral, antioksidan ve lif sağlar. Mevcut öneriler günlük kalorilerin yüzde 45 ila 65'inin karbonhidrat içeren gıdalardan gelmesi gerektiği yönündedir. Amerikalılar için 2010 Diyet Rehberi, maksimum fayda sağlamak için, çok rafine edilmiş kaynaklar yerine kompleks karbonhidrat içeren gıdaların seçilmesini önermektedir. Sağlıklı karbonhidrat kaynakları arasında, kinoa, buğday, mısır, pirinç, yulaf, arpa, kinoa, sorgum, çavdar, meyve, sebze ve baklagiller vardır. İşte size en iyi karbonhidrat kaynaklarından bazıları:

1. Kinoa:
Kinoa, doğal beslenmeyi tercih eden insanlar arasında inanılmaz derecede popüler hale gelen besleyici bir tohumdur. Bir tahıl gibi hazırlanan ve yenen bir tohum olarak sınıflandırılır. Pişirilmiş kinoanın, %21.3'ü karbonhidrattır, bu da yüksek karbonhidratlı bir gıda olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, aynı zamanda iyi bir protein ve lif kaynağıdır. Kinoa birçok mineral ve bitki bileşimi bakımından zengin bir besindir. Kan şekeri kontrolünün iyileştirilmesi gibi sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir. Gluten içermediğinden glutensiz diyet için buğday yerine tüketilebilecek iyi bir alternatiftir. Aynı zamanda lif ve protein bakımından nispeten zengin olduğu için tokluk hissi verir. Bu nedenle, etkili kilo verme diyetlerine mükemmel bir katkı sunabilir.

2. Yulaf:
Yulaf, gezegendeki en sağlıklı tam tahıl besin olabilir. Çok miktarda vitamin, mineral ve antioksidan içerir. Çiğ yulaf %66'lık bir karbonhidrat oranına sahiptir ve bu miktarın yaklaşık %11'i liftir. En önemlisi, beta glukan olarak adlandırılan güçlü bir çözünür lif içerir. Yulaf ayrıca, diğer tahıllara kıyasla daha iyi bir protein kaynağıdır. Birçok çalışma yulafın kolesterol seviyelerini düşürerek kalp hastalığı riskini azaltabildiğini göstermiştir. Yulaf aynı zamanda şeker hastalarında kan şekeri düzeylerini düşürebilir.

3. Karabuğday:
İsmine rağmen, karabuğday buğdaya çok benzemez ve glüten içermez. Ham karabuğday, %71.5 oranında karbonhidrat içerir. Pişmiş karabuğday için bu rakam yaklaşık %20'dir. Karabuğday, hem protein hem de lif içeren çok besleyici bir tahıldır. Aynı zamanda çoğu tahıldan daha fazla mineral ve antioksidan içerir. Karabuğday tüketimi, kalp hastalığı ve kan şekeri kontrolü için özellikle diyabetli kişilere faydalı olabilir.

En Sağlıklı Karbonhidrat Kaynakları Nelerdir?

En Sağlıklı Karbonhidrat Kaynakları

4. Muz:
Muzlar dünyanın en popüler meyveleri arasındadır. Muzların %23'ü nişasta ve şeker formunda karbonhidrattan oluşur. Olgunlaşmamış (yeşil) muzlar, nişasta bakımından daha zengindir, meyve olgunlaştıkça (sarı) nişastalar doğal şekerler haline dönüşür. Muzlar potasyum, B6 ve C vitaminleri içerirler. Ayrıca, birkaç yararlı bitki bileşiğine sahiptirler. Potasyum içeriği nedeniyle muzlar kan basıncını düşürmeye ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

5. Tatlı patates:
Tatlı patates lezzetli ve besleyici bir yumrudur. Pişmiş tatlı patatesler yaklaşık %18-21 oranında karbonhidrat içerir. Bu karbonhidrat içeriği nişasta, şeker ve liften oluşmaktadır. Tatlı patatesler iyi bir A vitamini (beta-karoten), C vitamini ve potasyum kaynağıdır. Antioksidanlar açısından çok zengindirler ve oksidatif hasarı ve çeşitli hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olabilirler.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.