Karbonhidrat Bakımından Zengin Olan Yiyecekler

Karbonhidratlar, obeziteye neden olduğu gerekçesiyle çoğu insan tarafından sağlıksız olarak bilinirler. Ancak gerçek şu ki, tüm karbonhidratlar o kadar sağlıksız değildir. Şeker ve rafine tahıllar ile çok işlenmiş abur cuburlar kesinlikle sağlıksız olsa da lif bakımından zengin tam tahıllar ile meyve ve sebzeler için aynı şeyi söyleyemeyiz. Düşük karbonhidratlı diyetler bazı insanlar için faydalı olsa da, bu, yüksek karbonhidratlı gıdaların hepsinin “kötü” olduğu anlamına gelmez. İşte aynı zamanda inanılmaz derecede sağlıklı olan, karbonhidrat bakımından zengin 5 yiyeceğin listesi:

1. Kinoa:
Kinoa, doğal beslenmeyi tercih eden insanlar arasında inanılmaz derecede popüler hale gelen besleyici bir tohumdur. Bir tahıl gibi hazırlanan ve yenen bir tohum olarak sınıflandırılır. Pişirilmiş kinoanın, %21.3'ü karbonhidrattır, bu da yüksek karbonhidratlı bir gıda olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, aynı zamanda iyi bir protein ve lif kaynağıdır. Kinoa birçok mineral ve bitki bileşimi bakımından zengin bir besindir. Kan şekeri kontrolünün iyileştirilmesi gibi sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir. Gluten içermediğinden glutensiz diyet için buğday yerine tüketilebilecek iyi bir alternatiftir. Aynı zamanda lif ve protein bakımından nispeten zengin olduğu için tokluk hissi verir. Bu nedenle, etkili kilo verme diyetlerine mükemmel bir katkı sunabilir.

2. Yulaf:
Yulaf, gezegendeki en sağlıklı tam tahıl besin olabilir. Çok miktarda vitamin, mineral ve antioksidan içerir. Çiğ yulaf %66'lık bir karbonhidrat oranına sahiptir ve bu miktarın yaklaşık %11'i liftir. En önemlisi, beta glukan olarak adlandırılan güçlü bir çözünür lif içerir. Yulaf ayrıca, diğer tahıllara kıyasla daha iyi bir protein kaynağıdır. Birçok çalışma yulafın kolesterol seviyelerini düşürerek kalp hastalığı riskini azaltabildiğini göstermiştir. Yulaf aynı zamanda şeker hastalarında kan şekeri düzeylerini düşürebilir.

Karbonhidrat Bakımından Zengin Olan Yiyecekler

Yüksek Karbonhidrat İçeren Besinler

3. Karabuğday:
İsmine rağmen, karabuğday buğdaya çok benzemez ve glüten içermez. Ham karabuğday, %71.5 oranında karbonhidrat içerir. Pişmiş karabuğday için bu rakam yaklaşık %20'dir. Karabuğday, hem protein hem de lif içeren çok besleyici bir tahıldır. Aynı zamanda çoğu tahıldan daha fazla mineral ve antioksidan içerir. Karabuğday tüketimi, kalp hastalığı ve kan şekeri kontrolü için özellikle diyabetli kişilere faydalı olabilir.

4. Muz:
Muzlar dünyanın en popüler meyveleri arasındadır. Muzların %23'ü nişasta ve şeker formunda karbonhidrattan oluşur. Olgunlaşmamış (yeşil) muzlar, nişasta bakımından daha zengindir, meyve olgunlaştıkça (sarı) nişastalar doğal şekerler haline dönüşür. Muzlar potasyum, B6 ve C vitaminleri içerirler. Ayrıca, birkaç yararlı bitki bileşiğine sahiptirler. Potasyum içeriği nedeniyle muzlar kan basıncını düşürmeye ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

5. Tatlı patates:
Tatlı patates lezzetli ve besleyici bir yumrudur. Pişmiş tatlı patatesler yaklaşık %18-21 oranında karbonhidrat içerir. Bu karbonhidrat içeriği nişasta, şeker ve liften oluşmaktadır. Tatlı patatesler iyi bir A vitamini (beta-karoten), C vitamini ve potasyum kaynağıdır. Antioksidanlar açısından çok zengindirler ve oksidatif hasarı ve çeşitli hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olabilirler.

© Copyright 2024 by Fitbull.com®. Tüm Hakları Saklıdır.